Česky English

Úvodní stránka Aktuality Tim si namočí nohy: první Evropan v izolačním pokusu NASA

Tim si namočí nohy: první Evropan v izolačním pokusu NASA

18.4.2012

Tim si namočí nohy: první Evropan v izolačním pokusu NASA Kosmonaut ESA Timothy Peake se zanedlouho ponoří na dno oceánu, a to proto, aby poznal záludnosti zkoumání vesmíru. Timovým domovem se v červnu stane na více než týden stálá podmořská základna v hloubce dvaceti metrů u pobřeží Floridy.

Experiment NEEMO (NASA Extreme Environment Mission Operations) umožňuje kosmickým agenturám testovat technologie a výzkumné programy v rámci simulací dlouhodobých misí.

 
Kosmonauti získají představu o tom, jak obtížné je pracovat a žít ve vesmíru. Stejně tak se jak jednotlivci, tak celé kolektivy naučí zvládat stresující situace.
 
Během desetidenního pobytu na podmořské základně uskuteční „akvanauti“ výstupy ve skafandrech, během nichž budou provádět operace a opravy podobně jako skuteční kosmonauti během letu vesmírem. 
 
Problémy přitom budou muset řešit samostatně bez pomoci zvenčí. V případě nouzové situace nebudou schopni dostat se okamžitě na hladinu.
 
Strávit jen několik hodin hluboko pod vodou znamená projít bezpečnostní zastávkou a dekompresí předtím, než se lze vynořit. Takže neexistuje možnost rychlého nouzového výstupu ze základny NEEMO.
 
„NEEMO je nejlepší analog kosmického letu, který používáme během přípravy kosmonautů. Na druhém místě je pak jeskynní výcvikový program ESA,“ vysvětluje instruktorka kosmonautů Loredana Bessone z EAC (European Astronaut Centre).
 
„Když jsem se ponořila do podmořského obytného modulu, bylo to přesně takové, jak si představuji budoucí lunární základnu.“
 
„Akvanauti kolem mě plavali, pohybovali se pomalu a opatrně. Prováděli opravy a rozmisťovali přístroje. Nemohla jsem od nich odtrhnout oči.“
 
Timův výcvik začne 11. června a koncentruje se na průzkum asteroidů. Výzvy tak bude představovat například prodleva v komunikaci či poutání se k povrchu.
 
Příprava kosmonautů k letům do vesmíru vyžaduje odlehlá a nehostinná prostředí, v nichž je možné testovat jejich reakce na stres stejně jako schopnost pracovat v mezinárodním týmu. ESA a její mezinárodní partneři tak posílají kosmonauty do podzemní na Sardínii (Itálie), aby se zde zúčastnili výcviku v jeskyních. 
 
Kosmonauti se musí přizpůsobit extrémnímu prostředí, kde přežití závisí na jejich výbavě a na jejich schopnosti ho umět používat. Zároveň musí prokázat týmového ducha, aby vyřešili problémy a překonali překážky.
 
Součástí procesu „vzniku efektivního kosmonauta“ je naučit se pracovat v týmu v izolaci, bez pomoci zvenčí a s jen omezenými kapacitami. „Správný předpoklad“ se lze naučit – se správnými instrukcemi.
 
Je to poprvé, co se kosmonauta ESA zapojí do mise NEEMO. NASA na oplátku pošle své astronauty, aby se zúčastnili jeskynního výcviku koncem tohoto roku.
 
Na podmořské základně bude pracovat šestičlenná mezinárodní posádka. Velitelem bude astronautka NASA Dottie M. Metcalf-Lindenburgerová, která má zkušenost s letem na raketoplánu. Dalším členem posádky bude astronaut japonské kosmické agentury JAXA (Japan Aerospace Exploration Agency) Kimiya Yui.
 
Další informace naleznete v české sekci webu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril