Česky English

Úvodní stránka Aktuality Test radaru pro Jupiterovy ledové měsíce

Test radaru pro Jupiterovy ledové měsíce

28.9.2017

Test radaru pro Jupiterovy ledové měsíce

Radarová anténa, která bude „nahlížet“ pod povrchu ledových měsíců planety Jupiter prochází důkladnými testy už zde na Zemi: zavěšená pod vrtulníkem.

Mise ESA JUICE (Jupiter Icy Moons Explorer) má odstartovat v roce 2022, přičemž ke svému cíli dorazí o sedm let později. Bude studovat turbulentní atmosféru planety Jupiter i její mohutné magnetické pole, stejně jako se zaměří na obří měsíce Ganymedes, Europa a Callisto. U všech tří se domníváme, že pod ledovou krustou existují tekuté oceány. A že se právě zde může nacházet klíč k nalezení života na obyvatelných světech.

Jednou z možností, jak nahlédnout pod povrch mohutné vrstvy ledu, je použít radar. Přesně to bude úkolem přístroje RIME (Radar for Icy Moons Exploration). Půjde o první zařízení schopné provádět přímá podpovrchová měření světů ve vnější části Sluneční soustavy.

Šestnáctimetrová anténa bude rozložena po startu, aby později – už u Jupiterových měsíců – vysílala rádiové pulzy směrem k povrchu a analyzovala čas plus sílu jejich odrazu od útvarů „pohřbených“ pod ledem až do hloubky 9 km. Vertikální rozlišení přitom bude mít 50 m.

Stejně tak pomůže charakterizovat široké rozpětí složení, teplotních a strukturálních variací očekávaných pod povrchem těchto unikátních a geologicky komplexních světů.

Aby bylo možné změřit klíčové charakteristiky antény a aby bylo možné je srovnat s počítačovými simulacemi, byl provedený test využívající vrtulník. Ten odstartoval z malého letiště v Heiligenbergu, což je nedaleko německého Friedrichshafenu. Anténa byla namontována na zjednodušeném modelu sondy a zavěšena 150 metrů pod vrtulníkem, přičemž se při letu nacházela ve výšce 50 až 320 metrů nad zemí.

Testy byly provedeny s anténou a slunečními bateriemi v horizontální a vertikální orientaci vzhledem ke zbytku modelu sondy: a to pro lepší pochopení interakcí mezi komponenty sondy a anténou – a k otestování charakteristik vráceného signálu.

Vrtulník nabídnul flexibilitu blízkých letů nad zemí při divokých manévrech. Včetně takových, při kterých létal po „osmičkách“.

„Všechny experimenty byly provedeny a poskytly ohromné množství dat, která budou v následujících týdnech analyzována. Tím určí další směr vývoje přístroje a zlepší naše počítačové modely, které jsme vytvořili v laboratořích,“ vysvětluje hlavní tvůrce přístroje Lorenzo Bruzzone z italské University of Trento.

„Test byl základním krokem k pochopení chování skutečné antény, která nám dovolí provést velmi přesná měření radarových odezev odražených od struktur hluboko pod povrchem ledových měsíců planety Jupiter.“

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Všechna práva vyhrazena © 2020 NETservis s.r.o.