Česky English

Úvodní stránka Aktuality Telemedicína skrze družice zlepšuje péči v místě přistání kosmonautů

Telemedicína skrze družice zlepšuje péči v místě přistání kosmonautů

29.9.2017

Telemedicína skrze družice zlepšuje péči v místě přistání kosmonautů

Přenosné zařízení monitorování životních funkcí Tempus Pro, které nabízí telemedicínské funkce přes družici, pomáhá lékařům v místě přistání kosmonautů ESA. Thomas Pesquet byl prvním, kdo z ní po svém přistání letos v květnu těžil.

Kosmonauti vracející se z vesmíru si musí znovu zvykat na život na Zemi. Gravitace má vliv na jejich vestibulární aparát, kardiovaskulární funkce a zvláště pak na svalstvo. Proto jsou tak pečlivě monitorování prakticky hned od okamžiku, kdy opustí svoji návratovou kapsli.

Když Thomas Pesquet přistál po své první misi na Mezinárodní kosmickou stanici v Kazachstánu, po ruce byl lékařský personál ESA se zařízením Tempus Pro.

Když se tak poprvé po šesti měsících ocitl pod vlivem gravitace, několik senzorů na jeho těle a napojených k tomuto zařízení sbíralo důležité medicínské informace.

To bylo zopakováno v postaveném lékařském stanu, během cesty vrtulníkem do Karagandy v Kazachstánu a také v letadle cestou do Kolína nad Rýnem. To dovolovalo lékařům sledovat případné změny v jeho kondici.

„V náročném prostředí návratu z vesmíru nám zařízení Tempus Pro dovolilo rychle sledovat a logovat lékařské informace. A ty pak sdílet v reálném čase s našimi lékařskými kolegy v Evropském středisku kosmonautů v Kolíně nad Rýnem,“ vysvětluje letový lékař ESA Sergi Vaquer.

Bezpečná družicová linka se střediskem kosmonautů vyžadovala přenosnou satelitní anténu připojenou k jednotce.

Lékařské týmy na obou místech kontrolovaly informace o životních funkcích Thomase Pesqueta, jako byla úroveň kyslíku v krvi, krevní tlak, srdeční činnost, ultrazvukové snímky, video v reálném čase, obrazová nebo hlasová komunikace.

Všechna data byla na zařízení zaznamenána v šifrovaném záznamu, aby je bylo možné později důkladně vyhodnotit.

Sdílení informací mezi týmy v reálném čase zajistilo nejlepší možné výstupy v případě stavu nouze, který by mohl během přistávací operace vzniknout. Společná práce zvyšuje přesnost a rychlost diagnózy i léčby. Také dovoluje koordinovanější a efektivnější reakci v případě nečekané události.

Vylepšená verze zařízení Tempus Pro, která v sobě bude reflektovat dosavadní zkušenosti, bude použita v prosinci, když se bude další kosmonaut ESA Paolo Nespoli vracet z kosmické stanice.

„Další výzvou je předávání dat ze zařízení Tempus Pro skrze družici pozemním lékařským týmům přímo z letadla, které převáží kosmonauta ESA zpět do Kolína nad Rýnem,“ nastiňuje další plány manažer projektu v ESA Arnaud Runge.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Všechna práva vyhrazena © 2020 NETservis s.r.o.