Česky English

Úvodní stránka Aktuality Systém Galileo se rozšířil o dvě další družice

Systém Galileo se rozšířil o dvě další družice

13.6.2017

Systém Galileo se rozšířil o dvě další družice

Další dvě družice se formálně staly součástí evropského systému Galileo, který zajišťuje navigaci, časové služby a navigační signál, stejně jako zachytává signály nouzového volání na celé planetě.

Jde o patnáctou a šestnáctou družici, které se přidaly ke konstelaci. Tato dvojice přitom představuje polovinu ze čtyř satelitů, které byly vypuštěné na palubě rakety Ariane 5 dne 17. listopadu 2016. Zároveň jde o první družice zařazené do práce od spuštění služby GIS (Galileo Initial Services) dne 15. prosince 2016.

Narůstající počet uživatelů systému Galileo na celém světě tak získává okamžitý přínos z vyšší dostupnosti služby a zlepšení přesnosti, které se zapojením těchto dvou družic do operačního provozu přijdou.

V případě družic Galileo není důležitý jen úspěšný start a manévry mající za cíl dopravit je na finální oběžnou dráhu, ale následuje též důkladné testování, než jsou jednotlivé satelity zařazeny do operačního provozu v rámci celé konstelace.

Navigační signály i zařízení systému SAR (Search And Rescue) je v rámci zkoušek opakovaně zapínáno, kontrolováno a výkon různých signálů služby Galileo je metodicky vyhodnocován ve vztahu ke zbytku globálního systému.

Na dlouhé testování dohlížela dvě řídicí střediska. Jednak druhé středisko GCC (Galileo Control Centre) v německém Oberpfaffenhofenu, které kontrolovalo technický stav vlastních družic. A jednak středisko ESA v belgickém Redu, které se zaměřuje na vysílaný signál a je vybavené odpovídajícími specializovanými anténami.

V rámci testů byla měřena přesnost a stabilita atomových hodin na družicích. Základem satelitní navigace je totiž přesnost na miliardtinu sekundy. Dále je pak důležitá kvalita navigačního signálu.

V rámci celé kampaně byla střediska v Oberpfaffenhofenu a Redu propojena, takže týmy mohly porovnávat signály z družic Galileo s telemetrií o jejich aktuálním stavu v reálném čase.

Aby byly testy ještě komplikovanější, tak družice byly z každého místa viditelné denně po dobu jen tří až devíti hodin.

Po úspěšném dokončení testů ovšem už nyní obě družice vysílají platné navigační signály a jsou připravené přijímat nouzová volání v rámci systému COSPAS/SARSAT – a následně je předávat místně zodpovědným autoritám.

Poté, co se nyní dvě družice ze startu Ariane 5 zapojily do operačního provozu, probíhají podobné zkoušky i s druhým párem, který společně s nimi startoval do vesmíru.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Všechna práva vyhrazena © 2020 NETservis s.r.o.