Česky English

Úvodní stránka Aktuality Systém Galileo se rozroste o dalších osm družic

Systém Galileo se rozroste o dalších osm družic

27.6.2017

Systém Galileo se rozroste o dalších osm družic

Evropský navigační systém Galileo získá dalších osm družic, což jej významně přiblíží dokončení. Stane se tak díky kontraktu podepsanému na aerosalónu v Paříži.

Kontrakt na výrobu a otestování osmi družic Galileo byl udělený konsorciu pod vedením hlavního kontraktora OHB. Firma Surrey Satellite Technology Ltd. pak má odpovědnost za jejich navigační vybavení.

Jde o třetí obdobný kontrakt na výrobu družic: první kvarteto satelitů řady IOV (In-Orbit Validation) bylo vyrobeno na základě zakázky zadané konsorciu Airbus Defence and Space. Produkce dalších 22 družic FOC (Full Operational Capability) už proběhla v režii OHB.

Tato nová série družic je založena na již prověřené konstrukci satelitů Galileo FOC s výjimkou některých drobných změn, které odráží získané zkušenosti nebo reagují na zastarávání některých komponent.

Ředitel ESA pro program Galileo a s navigacemi spojené aktivity Paul Verhoef podepsal kontrakt s ředitelem OHB Marcem Fuchsem a navigačním ředitelem OHB Wolfgangem Paetschem. A to za přítomnosti generálního ředitele ESA Johanna-Dietricha Wörnera a zástupce generálního ředitele Evropské komise pro vnitřní trh, průmysl, podnikání a malé a střední firmy Pierra Delsauxe.

„Tento nákup od OHB umožní dokončení konstelace systému Galileo s odpovídajícími zdroji ve vesmíru i na zemi,“ uvedl ředitel Paul Verhoef. „Podpis kontraktu zajistí nezbytnou robustnost systému, která je základem pro celosvětové poskytování služeb systému Galileo.“

ESA podepsala kontrakt pro Evropskou unii na základě pověření Evropské komise, tedy vlastníka systému Galileo. Evropská komise a ESA mají delegační dohodu, podle které ESA jedná při návrhu a nákupu komponent systému právě jménem Evropské komise.

Galileo je vlastní evropský družicový navigační systém, který poskytuje širokou paletu pozičních, navigačních a časových služeb v Evropě a na celém světě.

Nyní má na oběžných drahách 18 družic. Svoji úvodní službu začal systém Galileo nabízet 15. prosince 2016. Šlo o první krok na cestě k plné operační kapacitě.

Konstelace bude postupně doplněna o další družice, což významně rozšíří kvalitu a dostupnost služby. Již ve druhé polovině letošního roku například vynese raketa Ariane 5 další kvarteto družic systému Galileo.

Plný systém Galileo se bude skládat z 24 operačních družic ve třech orbitálních rovinách. K nim je třeba připočítat několik záložních satelitů, které zajistí odolnost služby proti výpadkům.

Nově objednaných osm družic bude pro systém představovat orbitální i pozemní zálohu. Už nyní přitom ESA a Evropská komise vyvíjejí vylepšené družice Galileo druhé generace (Galileo Second Generation), které budou nasazeny v příští dekádě.

Galileo nyní poskytuje tři typy služeb, jejichž dostupnost se bude postupně zlepšovat.

Open Service je zdarma dostupnou službou pro nejširší vrstvy uživatelů s odpovídajícími zařízeními jako jsou chytré telefony nebo automobilové navigační systémy. Je plně spolupracující s GPS, takže kombinované pokrytí nabízí přesnější a spolehlivější poziční služby pro uživatele.

Public Regulated Service je šifrovaná robustní služba pro vládami autorizované uživatele, jako je civilní obrana, hasiči nebo policie.

Search and Rescue Service je služba, která představuje evropský příspěvek k dlouhodobě fungující mezinárodní službě lokalizace nouzového volání COSPAS-SARSAT. Díky ní bude možné snížit čas mezi vysláním nouzového signálu na moři nebo v divočině ze tří hodin na deset minut. Také lokalizace bude přesnější: z dřívějších plus mínus 10 km na plus mínus 5 km.

Veřejnost začne mít ze systému Galileo přínos ve chvíli, kdy se jeho zařízení dostatečně rozšíří na trhu. Nyní produkuje čipy kompatibilní se systémem Galileo 17 firem, které generují 95 procent světové produkce.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Všechna práva vyhrazena © 2019 NETservis s.r.o.