Česky English

Úvodní stránka Aktuality Švýcarské kamery se přidávají k projektu Pioneer-IODA

Švýcarské kamery se přidávají k projektu Pioneer-IODA

29.5.2019

Švýcarské kamery se přidávají k projektu Pioneer-IODA

Nové kosmické kamery pro monitorování vypouštění družic a kontrolu jejich technického stavu po uvolnění z nosiče budou vyvinuté v rámci projektu Pioneer-IODA. Vývoj provede firma Micro-Cameras and Space Exploration ze švýcarského města Neuchâtel.

Kontrakt spadá pod partnerský projekt ESA Pioneer-IODA Partnership Project, který pomáhá firmám vyvíjet nové technologie a demonstrovat je ve vesmíru. To je častá podmínky pro jejich akceptování trhem. Iniciativa tvoří součást širšího programu ESA ARTES (Advanced Research in Telecommunications Systems).

Firma Micro-Cameras and Space Exploration má dvacetileté zkušenosti ve vývoji lehkých, levných a úsporných kamer, což je činí ideálními pro použití na družicích.

Společnost nyní vyvine snímkovací platformu tvořenou několika kamerami a řídicí elektronikou s pokročilou zpracovávací kapacitou, která může být konfigurována pro různé aplikace. A to včetně mapování a/nebo charakterizace kosmické tříště.

Ředitel Micro-Cameras and Space Exploration Stephane Beauvivre k tomu uvádí: „Jsme nadšeni z toho, že se můžeme přidat k partnerskému projektu ESA ARTES a pomoci prosazovat inovace v kosmických technologiích ruku v ruce s Airbusem, který je hlavním kontraktorem programu Pioneer-IODA. Tato příležitost nám dovoluje demonstrovat na oběžné dráze kompletní vybavení a charakterizovat v těchto reálných podmínkách jeho chování. Jsme věční institucionálním partnerům za podporu této iniciativy, která nám dovoluje přinést naše inovace na trh.“

Projekt Pioneer-IODA se skládá z pozemního segmentu a kosmického segmentu, který je založený na upravené platformě OneWeb (také označované jako platforma ArrOW) se schopností hostit různorodé náklady.

Projektový manažer ve společnosti Airbus Claude Lorda doplňuje: „Po úspěchu prvních šesti družic OneWeb nyní vidíme připravenou cestu k dalšímu rozvoji potenciálu platformy ArrOW a jejích kapacit hostování a demonstrování inovativních technologií na oběžné dráze.“

Manažer programu Pioneer v ESA Khalil Kably k tomu dodává: „Partnerský projekt Pioneer je o inovačním ověřování na oběžné dráze, což je cenově nejefektivnější prostředí. Jsme potěšeni, že můžeme podpořit partnery, kteří se takovouto výzvu rozhodli akceptovat. Mezi ně patří i Micro-Cameras and Space Exploration.“

Další informace (v angličtině) jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Administraci zajišťuje redakční systém společnosti NETservis s.r.o.