Česky English

Úvodní stránka Aktuality Stromy vykládají své příběhy satelitům

Stromy vykládají své příběhy satelitům

3.4.2012

Stromy vykládají své příběhy satelitům Satelitní komunikace dokáže měnit i tak tradiční obory, jako je dřevorubectví. Díky novému přístupu, v němž ESA využívá služby družic a mobilních operátorů k přenosu důležitých informací v reálném čase, lze z menšího množství stromů lze vytěžit větší množství dřeva.

Ve spolupráci s ESA vyvíjí irská společnost Treemetrics nový systém, který poskytuje okamžitou komunikaci s těžebními stroji a jejich řidiči.

Manažeři nyní mohou díky systému posílat instrukce přímo do počítačů ve vozidlech prostřednictvím družic. Tím instruují operátory, jak stromy nejlépe zužitkovat.

Protože každý strom je jiný. Některé jsou vhodnější na otop, jiné se lépe hodí k rozřezání na pile – a tím k jejich vyššímu zhodnocení.

Některé stromy mají větší průměr, některé jsou rovnější, některé mají méně větví. Pokácení kvalitního stromu, který by mohl skončit na pile, jen kvůli rozřezání na biomasu je plýtváním. Snižuje to jak hodnotu lesa, tak celého procesu.

Společnost Treemetrics nyní nalezla nový způsob, jak určit cenu dřeva před tím, než je strom pokácený. A to pomocí 3D laserových skenerů, které měří tvar, velikost a zakřivení stojících stromů.

Software na základě takto získaných dat vyprodukuje soubor s „instrukcemi pro kácení“, který přesně stanovuje stroji a jeho operátorovi, jak a co má v lese těžit.

Dosud přitom vedoucí pracovníci předávali informace o tom, jak a co těžit pomocí e-mailů, telefonů nebo osobně.

Jenomže třeba e-mailové informace musí být ručně vložené do řídícího počítače vozidla. A následně aktualizované pokaždé, když má dojít k vykonání nového úkolu.

Nyní zásluhou družicové komunikace může ESA dodat chybějící článek v celém řetězu: dvoucestné spojení Satmodo v reálném (nebo téměř reálném) čase s těžebními stroji.

Získáním informací o aktuálním stavu dřeva na místě a jejich odesláním skrze Satmodo může být prakticky v reálném čase a přímo na místě rozhodováno o tom, jak bude se kterým stromem naloženo. Dosud se nejprve těžilo – a až pak se řešilo, co s dřevem bude.

Satmodo se skládá z hybridní satelitní/pozemní jednotky instalované ve vozidle, která přenáší data skrze novou službu Inmarsat IsatM2M.

IsatM2M je dvoucestná služba datových zpráv, která umožňuje komunikaci na úrovni zařízení-zařízení a monitorování kdekoliv na světě, bez ohledu na vzdálenost.

Satmodo také poskytuje komunikační „záchrannou síť“ pro dřevorubce, kteří často pracují v odlehlých a nedostupných lokalitách.

Udržuje trvalý kontakt s dělníky v místech, kde klasické pozemní mobilní sítě prostě nepracují.

Za účelem otestování systému Satmodo bude hybridní jednotka instalována na dvaceti těžebních strojích, což umožní monitorovat jak jednotlivé stroje, tak celé skupiny.

Těžba dřeva bude řízena v reálném čase, čímž vznikne plně integrovaný ovládací systém.

Treemetrics se sídlem v Corku (Irsko) se již roky věnuje novým metodám měření a analýzy s cílem nahradit tradiční metody péče o les. Úzce spolupracuje s irským Ministerstvem pro vědu a inovace.

Společnost navázala spolupráci s ESA skrze program Satcom Applications. Ten jí umožnil rozšířit záběr využívaných technologií právě na družice.

„ESA se svou inovativní integrovanou aplikační platformou je velmi potěšena, že může podporovat skvělé nápady od mladých podnikatelů,“ komentuje Amnon Ginati, který je vedoucím oddělení Integrace a telekomunikačních aplikací v ESA.

Další informace naleznete v české sekci webu ESA.

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality | Vybrané aktuality a články | Vybrané aktuality a články   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Všechna práva vyhrazena © 2020 NETservis s.r.o.