Česky English

Úvodní stránka Aktuality Střední a východní Evropa díky malým družicím přepsala historii

Střední a východní Evropa díky malým družicím přepsala historii

15.2.2012

Střední a východní Evropa díky malým družicím přepsala historii První družice navržené a postavené výhradně z domácích zdrojů Maďarskem, Polskem a Rumunskem vítězoslavně krouží na oběžné dráze Země – a to zásluhou úspěšného premiérového letu evropského nosiče Vega.

Vega, která je nejnovějším přírůstkem do rodiny evropských nosných raket, nesla na své palubě celkem devět družic. Sedm z nich bylo postaveno evropskými univerzitami. Skupinka studentských družic postavených za sponzorského přispění ESA byla tvořena také satelity Goliat (Rumunsko), PW-Sat (Polsko) a Masat-1 (Maďarsko).

Unikátní příležitost vypustit první domácí satelity těchto zemí byla možná díky přínosné spolupráci mezi jednotlivými programy ESA: jednak programem nosných raket, jednak programem vzdělávacích aktivit.

„Protože první mise rakety Vega představovala toliko kvalifikační let, ESA se rozhodla nabídnout evropským univerzitám, zdali by neměly zájem na zcela bezplatném vypuštění malých vědeckých nebo vzdělávacích zařízení,“ vysvětluje ředitel nosných raket ESA Antonio Fabrizi.

Po dohodě, že na palubě první rakety Vega bude prostor pro vzdělávací náklad mající podobu až šesti CubeSatů, vydala ESA výzvu. Následovala záplava návrhů z univerzit v celé Evropě.

V reakci na tuto velkou vlnu zájmu bylo rozhodnuto zvýšit počet vynášených družic CubeSat na devět. Sedm univerzitních týmů nakonec splnilo svůj slib včas: kromě výše uvedených to byly UniCubeSat-GG a e-st@r (Itálie), XaTcobeo (Španělsko) a Robusta (Francie).

Studentské týmy využily výhodu jedinečné a neocenitelné příležitosti vyzkoušet si v reálném prostředí návrh, vývoj a provozování své vlastní kosmické mise.

ESA poskytla technické rady a podporu během integrace, testování a přípravy družic na start.

„Vypuštění této sady družic CubeSat, z nichž každá nese nějaký vědecký či technologický experiment, představuje ohromný úspěch pro vzdělávací aktivity ESA a samozřejmě také pro studentské týmy a jejich mateřské země,“ říká Giuseppe Morsillo zodpovědný za vztahy mezi členskými státy ESA.

„Tento úspěch je přitom mimořádně cenný pro Rumunsko, Polsko a Maďarsko, protože jim jasně ukázal, že investice do vesmíru přivádějí mladé talenty – tahouny budoucnosti – do přední linie. Tím se zcela nově budují základy konkurenceschopnosti naší ekonomiky.“

„Rumunsko, Polsko a Maďarsko již mají za sebou účast v několika evropských kosmických projektech a aktivitách,“ komentuje vedoucí kanceláře generálního ředitele ESA Karlheinz Kreuzberg. Jeho tým je mimo jiné zodpovědný za přípravu dohod o spolupráci s nečlenskými zeměmi ESA v EU stejně jako za přípravu jejich případného členství v ESA.

„Tyto země nyní uskutečnily další významný krok, když úspěšně dokončily vývoj prvních národních družic. Tím ještě více rozšířily spolupráci na stále širším poli evropské kosmonautiky.“

Giuseppe Morsillo souhlasí: „Tento krok je důležitý také z toho důvodu, že pomáhá posílit dialog mezi evropskými zeměmi. Z pohledu ESA je totiž přínosné, že zvyšuje počet svých členských zemí – a že tak postupně přidává další a další členské státy EU.“

„Jak vidno, přenos technologického know-how ESA do nových zemí může proběhnout i skrze vzdělávací programy.“

Další informace naleznete v české sekci webu ESA.

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Administraci zajišťuje redakční systém společnosti NETservis s.r.o.