Česky English

Úvodní stránka Aktuality Stavba mobilní obslužné věže pro Ariane 6 na evropském kosmodromu

Stavba mobilní obslužné věže pro Ariane 6 na evropském kosmodromu

30.11.2017

Stavba mobilní obslužné věže pro Ariane 6 na evropském kosmodromu

Na evropském kosmodromu v Kourou (stát Francouzská Guayana) byl sestaven první strukturální díl mobilní obslužné věže, která bude podporovat a chránit budoucí raketu Ariane 6 během montáže před startem.

Mobilní obslužná věž bude 90 metrů vysoká, mít devět pater a hmotnost 8200 t. Pohybovat se bude po kolejnicích, přičemž před startem bude odtažena.

Pracovní plošiny dovolí technikům přistupovat k různým místům středového stupně Ariane 6 přímo na startovní plošině, připojovat podle konkrétní konfigurace dva nebo čtyři pomocné motory a instalovat aerodynamický kryt s vynášeným zařízením.

Mobilní věž nabízí inženýrům lepší přístup k raketě a dovoluje jim provádět „vyladění“ nosiče bez nutnosti odvážet jej zpět do montážní haly. Jde o jiný přístup, než u Ariane 5, která je vyvezena na rampu až v den startu.

Sestavování obslužné věže začalo 15. listopadu, přičemž zabere deset měsíců. Spodní patro přitom bude hotové již před koncem letošního roku.

Kromě toho panuje čilý ruch i na dalších místech kosmodromu. Jde třeba o výstavbu montážní haly LAB (Launcher Assembly Building). Stavba je 20 m vysoká, 112 m dlouhá a 41 m široká. Nachází se zhruba jeden kilometr od vypouštěcí zóny.

Zde bude středový stupeň Ariane 6 připravený v horizontální poloze a nachystaný na vyvezení na startovací rampu. Stavba budovy byla zahájena v srpnu a nyní je pokládáno obložení na střechu a zdi.

Vypouštěcí stůl, který bude Ariane 6 zajišťovat na rampě, byl 24. listopadu 2017 dodán francouzské kosmické agentuře CNES k inspekci a prověrkám. Během nich se ověří, zda vše odpovídá specifikaci.

V příštím roce pak vypouštěcí stůl poputuje z Evropy do Francouzské Guayany, aby mohl být umístěný na své místo. Tyto práce budou dokončeny v srpnu 2018.

Startovací zóna již prošla zemními pracemi a instalací strukturálních prvků.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Všechna práva vyhrazena © 2020 NETservis s.r.o.