Česky English

Úvodní stránka Aktuality Statický zážeh prověřil raketový motor pro nosiče Ariane 6 a Vega-C

Statický zážeh prověřil raketový motor pro nosiče Ariane 6 a Vega-C

18.7.2018

Statický zážeh prověřil raketový motor pro nosiče Ariane 6 a Vega-C

Zkušební zážeh motoru P120C na tuhé pohonné látky na evropském kosmodromu ve Francouzské Guayaně prověřil jeho připravenost k letu. Poprvé bude použit na raketě Vega-C v příštím roce a následně na Ariane 6 v roce 2020.

Test představuje důležitý mezník ve vývoji evropských raketových nosičů nové generace. Ty jsou navrženy s ohledem na podporu autonomie v oblasti kosmických aktivit. A se zájmem zachování evropské globální konkurenceschopnosti.

Během zkoušky motor pracoval plánovaných 140 sekund a vyvinul maximální tah 4650 kN. Simuloval také kompletní zážeh od okamžiku startu přes celou první fázi letu.

Během testu nebyly zaregistrované žádné anomálie a dosažené parametry odpovídaly očekávaným. Ovšem kompletní analýza získaných dat zabere několik měsíců.

Motor P120C má délku 13,5 m a průměr 3,4 m. Je vyrobený z uhlíkových kompozitů, a to z jednoho segmentu. Nahradí stávající P80 v prvním stupni nové rakety Vega-C. Dva nebo čtyři P120C pak budou použité při startu Ariane 6 jako pomocné motory.

Test proběhl v rámci spolupráce ESA, francouzské kosmické agentury CNES a firmy Europropulsion na základě kontraktu uděleného společnostem Avio a ArianeGroup.

Další statický zážeh motoru je plánovaný před koncem letošního roku, přičemž půjde o kvalifikační exemplář P120C.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril