Česky English

Úvodní stránka Aktuality Start nového navigačního kvintetu Galileo

Start nového navigačního kvintetu Galileo

22.11.2016

Start nového navigačního kvintetu Galileo

Kosmická raketa Ariane 5 vynesla do vesmíru další čtyři satelity systému Galileo. Tím značně urychlila nasazení nového družicového navigačního systému.

Raketa Ariane 5, kterou provozuje společnost Arianespace, odstartovala z evropského kosmodromu v Kourou (stát Francouzská Guayana) ve čtvrtek 17. listopadu ve 13:06 h GMT (14:06 h středoevropského času, 10:06 h času místního). Na své palubě nesla družice Galileo s pořadovými čísly 15 až 18. První dvojice byla z přepravního adaptéru uvolněna 3 hodiny 35 minut a 44 sekund po startu, druhý pár ji následoval o 20 minut později.

Družice Galileo jsou nyní na své cílové dráze, a to po bezproblémovém uvolnění z nového adaptéru navrženého k operacím se čtyřmi družicemi.

V příštích dnech pak technici navedou družice na jejich finální pracovní dráhy a začnou testovat jejich připravenost k zapojení se do služeb celé konstelace. To zabere zhruba šest měsíců.

Každopádně už nyní má systém díky raketě Ariane 5 a rekordnímu startu celkem osmnáct družic.

Satelity již nyní umístěné na oběžné dráze dovolí Evropské komisi deklarovat zahájení úvodních služeb systému Galileo, což se očekává před koncem roku.

Předchozích čtrnáct družic bylo vypuštěno v párech za pomoci nosné rakety Sojuz s horním stupněm Fregat.

„Nyní, když se můžeme spoléhat na silnější Ariane 5, lze očekávat mnohem rychlejší dokončení nasazování systému Galileo. Což umožní, aby tento vstoupil do fáze plné operace,“ poznamenal ředitel programu Galileo a s navigací spojených služeb v ESA Paul Verhoef.

Další dva starty raket Ariane 5 jsou v plánu na roky 2017 a 18. Plná konstelace 24 družic plus rezervní satelity na oběžné dráze bude pohromadě do roku 2020.

„S úspěšným 75. startem v řadě Ariane 5 opět prokázala svoji spolehlivost a zároveň ustanovila nový rekord pro v Evropě vyvinutý nosič,“ podotýká ředitel pro nosné systémy v ESA Daniel Neuenschwander. 

 

O systému Galileo

Galileo je evropský civilní globální navigační systém. S jeho pomocí budou moci uživatelé na celém světě určovat svoji přesnou pozici v čase a prostoru, a to s velkou přesností a spolehlivostí. Jakmile bude dokončený, má se systém skládat z 24 operačních družic a odpovídající pozemní infrastruktury pro zajišťování pozičních, navigačních a časových služeb.

Program Galileo je financovaný a vlastněný Evropskou unií. Evropská komise má celkovou zodpovědnost za program, řízení a dohled nad implementací programových aktivit.

Nasazení systému Galileo, jeho návrh a vývoj nové generace systémů, stejně jako technický vývoj infrastruktury, jsou svěřeny ESA. Definice, vývoj a orbitální ověřovací fázi provedla ESA, přičemž byla spolufinancována ESA a Evropskou komisí.

Další informace (v angličtině) jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril