Česky English

Úvodní stránka Aktuality Start mise Solar Orbiter, která nabídne detailní pohled na Slunce

Start mise Solar Orbiter, která nabídne detailní pohled na Slunce

25.2.2020

Start mise Solar Orbiter, která nabídne detailní pohled na Slunce

Mise ESA Solar Orbiter odstartovala na palubě rakety Atlas V 411 z mysu Canaveral na Floridě 10. února v 5:03 h středoevropského času. Začala tak výprava mající za cíl nabídnout nám pohled na Slunce z úplně nových úhlů. Obrazně i reálně.

V 6:00 h středoevropského času pak byly pozemní stanicí New Norcia zachyceny signály ze sondy. Stalo se tak poté, co se sonda oddělila od horního stupně nosné rakety.

Solar Orbiter je mise realizovaná ESA se silným podílem NASA. Nabídne nám první pohledy na dosud neprozkoumané polární oblasti Slunce, čímž získáme zcela nové povědomí o tom, kterak naše mateřská hvězda pracuje.

Krom toho bude zkoumat, jaký vliv má intenzivní radiace a energetické částice vyvržené Sluncem a unášené slunečním větrem napříč Sluneční soustavou na naši planetu. Tím budeme moci lépe pochopit a předpovídat období bouřlivého „kosmického počasí“. Sluneční bouře totiž mají potenciál vyřadit z provozu energetické sítě, přerušit leteckou dopravu a telekomunikace nebo ohrozit kosmonauty v průběhu práce ve skafandru.

„Coby lidé si odjakživa uvědomujeme význam Slunce pro život na Zemi. Proto jej pozorujeme a snažíme se detailně pochopit, jak pracuje. Stejně tak ovšem dlouho víme, že má potenciál narušit náš každodenní život, pokud bychom se postavili do cesty silné sluneční bouři,“ uvádí ředitel vědy v ESA Günther Hasinger.

„Po konci naší mise Solar Orbiter budeme vědět více o skrytých silách zodpovědných za proměnlivé chování Slunce a o jeho vlivu na naši rodnou planetu.“

„Solar Orbiter vykoná neskutečné věci. Ve spojení s dalšími nedávno vypuštěnými misemi NASA studujícími Sluce získáme bezprecedentní znalosti o naší hvězdě,“ uvádí přidružený administrátor NASA pro vědu v ústředí agentury ve Washingtonu Thomas Zurbuchen.

„Společně s našimi evropskými partnery vstupujeme do nové éry heliofyziky, která změní naše vnímání Slunce a pomůže zvýšit bezpečnost kosmonautů, kteří se vydají v rámci programu Artemis na Měsíc.“

V nejbližším bodě své dráhy se Solar Orbiter přiblíží ke Slunci zhruba na vzdálenost planety Merkur, tedy na 42 miliónů kilometrů od slunečního povrchu. Revoluční tepelný štít přitom zajistí, že vědecké přístroje sondy budou odpovídajícím způsobem chráněné. Samotný štít se přitom rozpálí na 500 stupňů Celsia.

„Přibližně dvacet let po uvedení, po šesti letech výroby a více než roce testování jsme společně s našimi průmyslovými partnery vytvořili nové technologie odolné vysokým teplotám a zdárně dokončili výzvu vytvořit sondu, která je připravena vydat se ke Slunci a studovat jej z bezprostřední blízkosti,“ doplňuje projektový manažer mise Solar Orbiter v ESA César García Marirrodriga.

Observatoři Solar Orbiter bude trvat necelé dva roky, než dosáhne své úvodní operační dráhy. Pomůže si při tom gravitační poli Země a Venuše během průletů u těchto planet. Cílem je usazení na vysoce eliptické dráze kolem Slunce. Při opakovaných průletech pak znovu využije gravitační pole Venuše k postupnému zvyšování sklonu dráhy vzhledem k rovině ekliptiky, díky čemuž budeme získávat nové pohledy na neprozkoumané polární oblasti naší mateřské hvězdy.

Póly jsou mimo dohled ze Země a z jakékoliv další družice, ovšem vědci se domnívají, že právě ony jsou klíčem k pochopení sluneční aktivity. Během plánované pětileté mise dosáhne Solar Orbiter sklonu 17 stupňů k ekliptice. Pokud dojde k prodloužení mise, tak se sklon postupně zvedne na 33 stupňů.

„Provozování sondy v bezprostřední blízkosti Slunce představuje mimořádnou výzvu,“ konstatuje manažer operací Solar Orbiteru v ESA Sylvain Lodiot.

„Náš tým musí zajistit nepřetržité a velmi přesné natočení tepelného štítu, abychom předešli možnému poškození od slunečního záření a tepelného toku. Stejně tak ovšem musíme zajistit rychlou a flexibilní reakci na požadavky vědců, kteří budou potřebovat přizpůsobit činnost přístrojů aktuální situaci podle aktuálního pozorování povrchu Slunce.“

Solar Orbiter nese kombinaci deseti přístrojů pro přímá a dálková měření, které budou pozorovat turbulentní sluneční povrch, žhavou vnější sluneční atmosféru a změny ve slunečním větru. Přístroje na dálku dále provedou snímkování ve vysokém rozlišení sluneční atmosféry – korony – stejně jako slunečního disku. Přístroje pro přímá měření pak budou studovat sluneční vítr a sluneční magnetické pole v bezprostřední blízkosti sondy.

„Kombinace přístrojů pro vzdálený průzkum, které studují Slunce z uctivé vzdálenosti, a měření přímo na místě, které zaregistrují jeho sílu, nám umožní propojit si to, co vidíme a to, jaký to má důsledek nejen v podobě slunečního větru,“ vysvětluje projektový vědec mise ESA Solar Orbiter Daniel Müller.

„Díky tomu získáme bezprecedentní pohled na to, jak naše mateřská hvězda pracuje v rámci jedenáctiletého slunečního cyklu. A také, kterak Slunce vytváří a ovládá magnetickou bublinu – koronosféru – v níž se naše planeta nachází.“

Solar Orbiter je jedna ze dvou vzájemně se doplňujících sond, které studují z bezprostřední blízkosti Slunce: evropská observatoř se přidala k misi NASA Parker Solar Probe, která už je od srpna 2018 na cestě.

Solar Orbiter a Parker Solar Probe byly navrženy tak, aby mohly dosáhnout odlišných, byť vzájemně se doplňujících cílů. Parker Solar Probe se „dotkne“ naší hvězdy z mnohem bližší vzdálenosti, než Solar Orbiter, aby mohla studovat to, jak vzniká sluneční vítr – ale nemá kamery, s jejichž pomocí by mohla pozorovat Slunce přímo. Solar Orbiter naproti tomu poletí po takové dráze, aby mohla využívat přístroje k dálkovému i lokálnímu měření. A také nám nabídne jako první automat vyrobený lidskou rukou pohled na polární oblasti Slunce.

Kromě plnění vlastních vědeckých cílů bude Solar Orbiter poskytovat kontextové informace, které pomohou zlepšit chápání dat získaných sondou Parker Solar Probe. Díky takovéto spolupráce získají sondy komplementární datové sady, které vědcům dovolí z obou misí vytěžit mnohem více, než kdyby každá z nich byla realizována zvlášť.

„Solar Orbiter je nejnovější přírůstek do programu NASA Heliophysics System Observatory, když se přidala k sondě Parker Solar Probe na cestě za mimořádným dobrodružstvím k odhalení největších záhad Slunce a jeho rozšířené atmosféry,“ komentuje projektový vědec mise Solar Orbiter v NASA Holly Gilbert.

„Silná kombinace těchto dvou misí a jejich inspirující pokročilé technologie vynese naše poznání Slunce do nových výšin.“

Solar Orbiter pokračuje v tradici misí, jako jsou společné výpravy ESA a NASA Ulysses a SOHO (Solar and Heliophysics Observatory), která nám nabídly dosud nejucelenější pohled na naši mateřskou hvězdu a její vliv na Zemi.

Observatoř Solar Orbiter je mise ESA s významným podílem NASA. Vyrobila ji firma Airbus Defence and Space z britského Stevenage. Solar Orbiter je první mise střední třídy v programu „Kosmická vize 2015-25“ (Cosmic Vision 2015-25), což je stávající plánovací cyklus pro vědecké mise ESA.

Další informace (v angličtině) jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Všechna práva vyhrazena © 2020 NETservis s.r.o.