Česky English

Úvodní stránka Aktuality Srdce Electry dostalo zelenou

Srdce Electry dostalo zelenou

1.4.2019

Srdce Electry dostalo zelenou

Klíčový prvek kompletně elektrického družicového pohonného systému Electra úspěšně prošel všemi testy.

Systém Electra je realizován v rámci partnerského programu ESA a zaměřuje se na vývoj plně elektrického pohonu pro geostacionární družice, které pomohou evropskému průmyslu rozšířit své možnosti a zvýšit jeho konkurenceschopnost na neustále se rozvíjejícím trhu satelitní telekomunikace.

Družice využívající xenonový elektrický pohon mají významné výhody ve srovnání s tradičními chemickými pohonnými látkami. Třeba proto, že xenonové palivo je mnohem efektivnější a tudíž zabírá menší procento hmotnosti družice.

To dává vlastníkovi družice možnost přidat na ni více užitečného zařízení a mít tak silnější satelit. Nebo snížit jeho hmotnost, což povede k nižší ceně za start.

Inovativní pohonný systém Electra s sebou ponese všechny tyto výhody.

Kvalifikační model regulátoru, který správně nastavuje tlak a tok xenonového paliva, byl nyní otestován v laboratorních podmínkách společnosti OHB Sweden.

Tyto zkoušky mají zaručit, že regulátor bude dodávat xenonové palivo do motorů družice během všech operačních módů – tedy během zvyšování oběžné dráhy, udržování polohy i v průběhu bezpečného režimu – přičemž stále bude lehký a levný jak jen bude možné.

Manažer projektu Electra Pablo Rueda Boldo k tomu uvádí: „Electra je součástí našeho programu ARTES, který má za cíl vyvinout udržitelná řešení pro ověření na oběžné dráze a který snižuje riziko při investicích našich partnerů reagujících na potřeby trhu.“

„Inovativní pohonné subsystémy pohonu Electra nabízejí zásadní snížení ceny ve srovnání s klasickými chemickými variantami. Přitom v parametrech výkonu, zálohování a spolehlivosti dosáhnou stejných hodnot.“

Regulátor je nyní integrovaný s tryskovými motory a zbytkem pohonných subsystémů, aby bylo možné uskutečnit další testy kompletní soustavy. Následně bude instalovaný do letového modelu platformy Electra, který je také vyvíjený.

Ředitel OHB System AG Marco Fuchs k tomu uvedl: „Skutečnost, že vyvíjíme kritické komponenty pro ‘elektrickou revoluci’ na satelitním trhu pro nás představuje velkou strategickou výhodu. Electra znamená změnu paradigmatu na trhu s geostacionárními družicemi. S našimi technologicky špičkovými komponenty se staneme vyhledávaným partnerem pro projekty vývoje družic ve všech hmotnostních kategoriích.“

Další informace (v angličtině) jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Administraci zajišťuje redakční systém společnosti NETservis s.r.o.