Česky English

Úvodní stránka Aktuality Sputnik: šedesát let kosmické éry

Sputnik: šedesát let kosmické éry

4.10.2017

Sputnik: šedesát let kosmické éry

Před šedesáti lety, 4. října 1957, se ozval z oblohy signál „píp-píp“ pocházející z družice Sputnik. Začala tak nová éra lidstva.

Cíl vyslat na oběžnou dráhu umělou družici Země měla mezinárodní vědecká komunita už dlouho – a tento cíl pomohl inspirovat Mezinárodní geofyzikální rok 1957-58. Ovšem úspěšné vypuštění sovětského satelitu představovalo šok. Zachytávání signálu na celém světě pak bylo nezvratným důkazem tohoto úspěchu.

Vypuštění družice Sputnik, jak byla oficiálně nazvána, znamenalo počátek „kosmického věku“ – a odstartovalo kosmické závody mezi Sovětským svazem a Spojenými státy, které přinesly více než dekádu neskutečných úspěchů. Prvotní reakce na Sputnik přitom byly odměřené, protože schopnost vypustit umělou družici zároveň indikuje vývoj nových zbraní.

Ovšem příchod kosmické éry také inspiroval vědu a techniku, aby začala podnikat nové mírové kroky. Jen měsíc po startu Sputniku Frank McClure z Johns Hopkins Applied Physics Laboratory popsal potenciál družic pro vznik nových navigačních systémů. Vize poslání robotů a lidí do vesmíru se každopádně najednou staly reálnějšími.

Družice a kosmické sondy dramaticky změnily náš způsob života, neboť proměnily svět v globální vesnici s nepředstavitelným množstvím informací dostupným kdykoliv a kdekoliv. Svět se „zmenšil“ a stejně tak se změnilo vnímání naší planety. Díky dálkovému průzkumu Země můžeme nyní lépe chápat fungování našeho životního prostředí a reagovat na situace se skutečnou znalostí toho, jakým způsobem se svět vyvíjí.

Prozkoumali jsme mnoho světů v naší Sluneční soustavě a v kosmickém prostoru umístěné přístroje byly schopné otevřít velká okna do dříve nepoznaných hájemství Vesmíru. Našli jsme na obloze tisíce galaxií, a to v místech, která se až dosud jevila jako beznadějně prázdná.

Ženy a muži se vydali ze své planetární kolébky a uspěli v prvních průzkumech neznámých světů. Usadili se ve vesmíru a začali zde pracovat: nejprve coby rivalové, pak ve vzájemné shodě – v duchu míru a přínosu pro celé lidstvo. Na Zemi zatím technici, vědci, inženýři, politikové a vizionáři společně proměňovali sny ve skutečnost, měnili naše životy navždy – a k lepšímu.

V tomto velkém dobrodružství má svoji roli i Evropa. Ať v podobě teorií, které vytvořily základy pro velké úspěchy vědy a techniky. Od návrhu prvních raket ke geostacionárním oběžným drahám byli evropští vědci u mnoha z kosmických úspěchů v posledních šesti dekádách.

Překvapení a vzrušení historické události před šedesáti lety bylo nahrazeno krásami a údivem nad úspěchy Kosmického věku. A s tím jak se lidé vydávají dále a ještě více experimentují, tak dekády před námi vypadají jako plné dobrodružství.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Všechna práva vyhrazena © 2020 NETservis s.r.o.