Česky English

Úvodní stránka Aktuality Společný výzkum ESA a EDA: cesta do neznáma

Společný výzkum ESA a EDA: cesta do neznáma

13.1.2020

Společný výzkum ESA a EDA: cesta do neznáma

ESA a Evropská obranná agentura (European Defence Agency, EDA) se pustily do nových společných projektů při průzkumu nového nebo potenciálně nebezpečného prostředí: využívají drony pro monitorování katastrofami zasažených oblastí nebo na sledování míst zasažených toxickými látkami, stejně jako nasazují umělou inteligenci (AI, Artificial Intelligence) pro navigaci na povrchu asteroidů v neznámém terénu.

Dva nové společné projekty byly autorizované Radou ESA a Řídicím výborem EDA. Jsou nejnovějšími v dlouhé historii spolupráce, která se datuje od doby podepsání administrativní dohody ESA-EDA v roce 2011. Nyní byla již poněkolikáté prodloužena.

Kosmické služby se rychle stávají zásadní pro bezpečí a bezpečnost Evropy. V roce 2017 předchozí implementační dohoda ESA-EDA demonstrovala využití kosmických zdrojů při reakci na hrozby z toxických nebo jinak nebezpečných materiálů. Projekt ukázal, že kosmické systémy jsou přínosné pro rychlou a přesnou reakci na podobné hrozby v oblasti vyhodnocení situace, včasné výstrahy, detekce a plánování opatření.

Vycházeje z tohoto úspěchu, se dvě agentury rozhodly pokračovat ve své spolupráci na tomto poli a v prosinci 2019 podepsaly implementační dohodu o realizaci demonstračního projektu AUDROS (Autonomous Drone Services).

Integrováním kosmických zdrojů v sektorech jako jsou telekomunikace, navigace a pozorování Země budou partneři demonstrovat přínosy využívání autonomních nebo dálkově ovládaných pilotovaných průzkumných vozidel k detekci toxického materiálu nebo v rámci rychlé reakce na katastrofu velkého rozsahu. Aktivita pak povede k vývoji operačních služeb, které budou trvale podporovat uživatele v oblasti obrany nebo bezpečnosti.

ESA a EDA také spolupracují na vývoji nových kapacit založených na umělé inteligenci v oblasti řízení, navigace a ovládání (GNC) – tedy rozpoznávání toho, kde se zařízení nachází a kam se má vydat. Pokročilé autonomní systémy GNC se mají stát nepostradatelnou součástí ambiciózních kosmických misí, jako je setkávání s asteroidy nebo kometami nebo aktivní odstraňování nebezpečných kosmických objektů z oběžné dráhy.

Společný projekt pojmenovaný ATENA vyvine systémy založené na umělé inteligenci se schopností bezpečného létání nad neznámým terénem (např. povrchem planetky), které jsou schopné dosáhnout v oblasti navigace mnohem lepších výsledků ve srovnání se stávajícími technikami založenými na sledování útvarů.

Díky prohlubující se spolupráci obou partnerů je Evropa lépe vybavena na implementaci důležitých cílů v oblasti kybernetické a námořní bezpečnosti, zpravodajství, průzkumu a sledování, dálkově ovládaných pilotovaných letadel, bezpečné družicové komunikace, nezávislého přístupu do vesmíru a dálkového průzkumu Země.

„Role kosmických služeb pro bezpečnost a obranu je pro Evropu jasnou prioritou. Význam kosmických zdrojů a aplikací pro obranyschopnost je zdůrazněna v plánu rozvoje schopností CDP (Capability Development Plan) odsouhlaseného členskými státy na Řídicím výboru EDA v červnu 2018,“ vysvětluje výkonný ředitel EDA Jorge Domecq.

„ESA je pro nás přirozeným a důvěryhodným partnerem. V uplynulých letech jsme vybudovali spolupráci, která zahrnuje mnoho úspěšných projekt v rámci osmi implementačních dohod, které pokrývaly přes pět miliónů liber ve sdílených investicích. Pokrývaly přitom několik prioritních oblastí.“

Pro ESA je partnerství s EDA klíčovým prvkem ve vztazích s Evropskou unií a v naplňování závazků agentury k bezpečnosti Evropy.

„Skrze náš politický a technický dialog jsou schopni identifikovat společné priority společně s uživateli kosmických systémů a bezpečnostními komunitami,“ komentuje generální ředitel ESA Jan Wörner.

„Vysoká dynamika je klíčovou hnací silou kosmických bezpečnostních iniciativ ESA, stejně jako společných aktivit při vývoji kybernetické odolnosti. Jak bylo ostatně zdůrazněno a financováním podpořeno na naší radě Space19+ na ministerské úrovni.“

Další informace (v angličtině) jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Všechna práva vyhrazena © 2020 NETservis s.r.o.