Česky English

Úvodní stránka Aktuality Společnost OneWeb vypustila dalších 34 družic

Společnost OneWeb vypustila dalších 34 družic

11.2.2020

Společnost OneWeb vypustila dalších 34 družic

Komunikační společnost OneWeb přidala dalších 34 družic ke své chystané konstelaci 650 satelitů, díky čemuž má na oběžné dráze už čtyři desítky zařízení.

Nosná raketa Sojuz odstartovala z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu 6. února. Družice byly následně z adaptéru uvolněny v následujících hodinách v devíti dávkách.

Společnost chce skrze svoji konstelaci poskytovat celosvětové pokrytí internetem.

ESA pomáhá společnosti OneWeb při vývoji nové generace jejích družic: od podpory vývoje inovativních technologií automatizace a umělé inteligence k řízení satelitů a jejich interakcí s pozemními sítěmi na zajištění globální konektivity 5G.

Tato britská společnost plánuje nabízet komerční globální služby pro námořní provoz, leteckou dopravu, vládní sektor a podnikatelskou sféru, a to počínaje rokem 2021.

Ředitel společnosti OneWeb Adrian Steckel k tomu uvádí: „Úspěšná výroba, dodávka a vypuštění sady 34 družic potvrzuje reálnost a správnost našeho záměru. Jsem hrdý na náš tým a naše partnery, kteří pokračují v tom, aby se náš ambiciózní záměr stal realitou.“

Ředitelka růstu v UKSA (UK Space Agency) Catherine Mealing-Jonesová uvedla: „Pro cenově dostupný celosvětový telekomunikační družicový systém existuje obrovský komerční potenciál. Britský kosmický sektor přitom hraje vůdčí roli při jeho dodávce, když může stavět na svých špičkových kapacitách v družicové telekomunikaci, konektivitě a datových službách.“

„Družicové telekomunikace jsou klíčem k vytvoření služeb rychlé reakce pro lidi a komunity jak ve Velké Británii, tak na celém světě.“

Před startem musí družicoví operátoři prokázat, že zvážili všechna související rizika a že mají vše pod kontrolou. Jde třeba o schopnost manévrovat s družicemi tak, aby se vyhnul úlomkům kosmické tříště a dalším orbitálním tělesům a aby byly schopné odstranění z oběžné dráhy na konci své životnosti.

Catherine Mealing-Jonesová pak dodává: „Zodpovědný růst znamená, že si uvědomujeme důležitost ochrany kosmického prostředí a jsme předním investorem do programů kosmické bezpečnosti a ochrany v ESA. Mezi ně patří i nová mise mající za cíl pomoci s odstraňováním kosmické tříště.“

Britský kosmický sektor zaměstnává 42 tisíc lidí a má obrat 14,8 miliardy liber ročně, přičemž 5,5 mld. liber se na něm podílí export.

Další informace (v angličtině) jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Všechna práva vyhrazena © 2020 NETservis s.r.o.