Česky English

Úvodní stránka Aktuality Spojování a sdílení pro bezpečnou vládní družicovou komunikaci

Spojování a sdílení pro bezpečnou vládní družicovou komunikaci

10.1.2018

Spojování a sdílení pro bezpečnou vládní družicovou komunikaci

ESA a evropské konsorcium pod vedením společnosti SES se rozhodly spojit síly, aby ustanovily novou platformu, která umožní bezpečnou a dostupnou družicovou komunikaci pro veřejné uživatele. Jde o součást širší evropské iniciativy, která pomáhá vládám vytěžit co nejvíce ze stávajících systémů a služeb.

Evropské vlády často potřebují rychlý přístup ke komerčním družicovým komunikačním sítím. Například v době po katastrofách nebo když je potřeba zvládat krize.

Jenže rychle mohou zjistit, že tyto klíčové systémy a zdroje vlastněné státem mohou být přetížené nebo dokonce poškozené. Konektivita a přístup nejsou vždy garantovány a jejich zajištění může znamenat vysoké finanční náklady.

K řešení tohoto problému se družicový operátor SES, společně s průmyslovými partnery Redu Space Services, LuxGovSat, Newtec, QinetiQ a Tekever, přidat k programu ESA Govsatcom Precursor. Jeho cílem je vyvinou prvky budoucího „systému systémů“ pro vlády.

Součástí projektu Pacis-1 je ústředí v belgickém Redu, které bude spojovat zdroje družicové komunikace z komerčních a vládních satelitů, aby demonstrovalo dostupnost a cenovou efektivitu bezpečného družicového spojení v případě potřeby.

Architektura Pacis-1 bude přidělovat zdroje pozemního i kosmického segmentu podle okamžité potřeby uživatelů. Během následujících dvou let zorganizuje konsorcium demonstrace toho, jak systém může zlepšit bezpečnost, rychlost reakce a efektivitu vládních misí.

Jedna podobná demonstrace bude simulovat monitorování hranic s pomocí kamerami vybavených dronů a vozidel. Získané záběry ve vysokém rozlišení budou zašifrované, předané skrze družici a následně distribuované koncovým uživatelům. A to vše skrze Pacis-1.

Kromě toho LuxGovSat, společný podnik mezi SES a lucemburskou vládou, doplní stávající zdroje.

První družice LuxGovSat pojmenovaná GovSat-1 bude vypuštěna do vesmíru počátkem roku 2018. Pracovat bude v pásmech X a Ka, když bude poskytovat bezpečné a zajištěné služby pro EU a NATO.

 

O iniciativě ESA Govsatcom Precursor

Projekty ESA Govsatcom Precursor včetně Pacis-1 jsou prvními kroky k demonstrování toho, jak může evropský kosmický průmysl podpořit budoucí iniciativu EU Govsatcom. Její vývoj probíhá pod vedením Evropské komise.

Govsatcom Precursor z dílny ESA se skládá z několika projektů Pacis  založených na partnerství veřejného a soukromého sektoru

se všemi významnými evropskými družicovými operátory a poskytovateli služeb. Do časového rámce 2017 až 20 bylo zasazeno celkem sedm demonstračních projektů Pacis-1 až -7. Program ESA bude implementován v synergii s programem spojování a sdílení Govsatcom. Bude též sdílet demonstrační programy s agenturou EDA (European Defence Agency).

Projekty jsou označované jako Pacis podle Ara Pacis Augustae. Jde o oltář Paxe v Římě, což byl bůh míru.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Všechna práva vyhrazena © 2020 NETservis s.r.o.