Česky English

Úvodní stránka Aktuality Spojení dálkového průzkumu Země a umělé inteligence

Spojení dálkového průzkumu Země a umělé inteligence

14.3.2019

Spojení dálkového průzkumu Země a umělé inteligence

Družice pozorující a měřící naši planetu dodávají nepředstavitelné objemy dat. Ty nám pomáhají nejen lépe chápat to, jak se náš svět mění, ale také představují přínos pro společnost tím, že „krmí“ myriády všedních aplikací. Abychom se mohli posunout na ještě vyšší úroveň, zkoumá nyní ESA, jak by se z těchto cenných dat mohlo získat ještě více – s pomocí umělé inteligence (Artificial Intelligence, AI).

Zatímco družicová data vedou k novým vědeckým objevům, umělá inteligence může vytvořit cestu k novému pohledu na dálkový průzkum Země. Družice nám poskytují neskutečná množství dat (více než 150 terabajtů) denně, které není vždy zpracováno efektivně.

Ve světle narůstající důležitosti umělé inteligence se proto nyní sešla vybraná skupina vědců z oblasti dálkového průzkumu a právě specialistů na umělou inteligenci ve středisku ESA v Itálii, aby sdíleli strategie a cíle k maximálnímu využití nových technologií.

„V následujících deseti letech - s tolika novými vyvíjenými družicemi – se budeme muset potýkat s problémem efektivního získávání informací ze získaných dat a využít je v narůstajícím množství aplikací a služeb,“ uvedl vedoucí oddělení budoucích systémů pozorování Země v ESA Pierluigi Silvestrin.

„Právě zde je umělá inteligence zásadní a nabízí kritickou příležitost, kterou při řešení těchto problémů nesmíme pominout.“

Workshop proběhl ve spolupráci se sdružením CLAIRE (Confederation of Laboratories for Artificial Intelligence in Europe) které zahrnuje 250 laboratoří a výzkumných skupin, stejně jako dalších 2700 jednotlivců. Jeho hlavním cílem je posílit výzkum umělé inteligence a souvisejících inovací v Evropě.

Existují přitom úžasné příležitosti, které mohou vyplynout z výzkumu na poli umělé inteligence, o níž se říká, že se stane hybatelem inovací, budoucího růstu a konkurenceschopnosti pro jednotlivce i průmysl na celém světě.

Umělá inteligence má velký potenciál v oblasti detailního využití dálkového průzkumu Země, speciálně pak v oblastech klimatických změn a dalších globálních záležitostí.

Steffen Fritz z Mezinárodního institutu pro aplikovanou analýzu systémů k tomu uvádí: „Můžeme použít umělou inteligenci pro modelování, stejně jako pro sledování využití zemského pokryvu a využití půdy v oblasti udržitelného rozvoje.“

Umělé inteligence může posílit postup v oblasti výzkumu a inovací, které fundamentálně povede k lepším analýzám a předpovědím. Navíc bude v létě tohoto roku vypuštěna nová družice, která je součástí tandemu dvojice menších satelitů, která bude obsahovat procesor umělé inteligence, který dovolí vytvářet nezávislá rozhodnutí při sběru fotografií.

Ředitel programů dálkového průzkumu Země v ESA Josef Aschbacher k tomu poznamenává: „Umělá inteligence je kritická při vstupu nových technologií do evropského programu dálkového průzkumu Země.“

„Posílením našich vlastních kapacit na poli umělé inteligence můžeme posílit i dálkový průzkum Země. A to je přesně to, co v tomto okamžiku hledáme. Navíc to zřetelně funguje v obou směrech, takže dálkový průzkum Země a umělá inteligence mají potenciál nabídnout širokou paletu příležitostí pro podnikatelský sektor.“

Další informace (v angličtině) jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril