Česky English

Úvodní stránka Aktuality Spojené národy nabízí využití hypergravitační centrifugy ESA výzkumníkům na celém světě

Spojené národy nabízí využití hypergravitační centrifugy ESA výzkumníkům na celém světě

5.9.2019

Spojené národy nabízí využití hypergravitační centrifugy ESA výzkumníkům na celém světě

Představte si, že by bylo možné zvýšit gravitaci pouhým stiskem knoflíku. Partnerství se Spojenými národy nabízí tuto příležitost výzkumníkům na celém světě, a to prostřednictvím přístupu k zařízení ESA LDA (Large Diameter Centrifuge) pro generování hypergravitace.

Pokud manipulujete s gravitací, mění se také mnoho dalších faktorů: bubliny v kapalinách se chovají jinak, konvekční proudy se zrychlují a kovové slitiny se formují nepředvídatelným způsobem. Mění se elektrické plazma a testovací zvířata hubnou; dokonce i oheň hoří jinak.

Více než dekádu bylo poutním místem evropských vědců zkoumajících gravitaci zařízení LDC v technickém středisku ESA ESTEC v Nizozemsku. Byly zde prováděny i pravidelné studentské experimenty v rámci kampaní „Spin Your Thesis!“

Zařízení LDC je oblíbené vědeckými týmy zkoumajícími živé organismy a fyziku, stejně jako komerčními experimenty. Interní týmy ESA využívají centrifugu ke zkoumání toho, jak materiály a komponenty družic budou reagovat na nečekaná zrychlení způsobená startem do vesmíru.

Nyní nabízí Kancelář pro kosmický prostor při OSN (United Nations Office for Outer Space Affairs, UNOOSA) ještě větší rozšíření přístupu k LDC, a to v rámci iniciativy „Přístup do vesmíru pro všechny“ (Access to Space for All). Tento členský program se zaměřuje na poskytnutí příležitostí výzkumným týmům, včetně studentských, s důrazem na rozvojové země.

Jack van Loon z týmu provozujícího centrifugu to komentuje: „V uplynulých letech jsme byli svědky vzrůstajícího zájmu v oblasti aplikací hypergravitace pro životní a fyzikální vědy, stejně jako pro kosmická zařízení a materiály napříč celou Evropou.“

„Aktivita neušla pozornosti UNOOSA, což vyústilo v tuto unikátní a první svého druhu spolupráci mezi ESA a Organizací spojených národů.“

Centrifuga LDC o průměru 8 metrů se nachází v bílé budově jako vystřižené ze sci-fi. Má čtyři ramena, která dávají výzkumníkům přístup k široké paletě různých úrovní hypergravitace až do dvacetinásobku pozemské. A to po dobu týdnů nebo měsíců.

V nejrychlejším režimu rotuje centrifuga rychlostí 67 otáček za minutu, přičemž nese až šest různých gondol vážících 130 kg. Každá je schopná nést 80 kg nákladu.

Nový program je formálně známá jako „United Nations/European Space Agency Fellowship Programme on the Large Diameter Centrifuge Hypergravity Experiment Series“, zkráceně HyperGES.

Přihlásit se mohou výzkumné týmy skládající se z jednoho akademického vedoucího a několika bakalářských, magisterských nebo doktorandských studentů, přičemž navrhovaný experiment musí být nedílnou součástí osnov nebo akademického výzkumu. Detaily jsou k dispozici zde (v angličtině).

Další informace (v angličtině) jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Všechna práva vyhrazena © 2020 NETservis s.r.o.