Česky English

Úvodní stránka Aktuality Speciální vrstva pomáhá udržovat teplotu evropských telekomunikačních družic

Speciální vrstva pomáhá udržovat teplotu evropských telekomunikačních družic

4.11.2016

Speciální vrstva pomáhá udržovat teplotu evropských telekomunikačních družic

Povrchová vrstva původně vyvinutá pro lékařské implantáty je nyní připravena k tomu, aby chránila příští generaci evropských telekomunikačních družic.

Irská společnost ENBIO původně vyvinula proces CoBlast pro zvýšení kvality titanových implantátů. Inženýři v kosmickém sektoru ale rychle dokázali rozpoznat, že má potenciál také v oblasti ochrany družic před intenzivní sluneční radiací, se kterou se setkávají na oběžné dráze.

Zoxidovaná vrstva je odstraněna a ochranná vrstva se aplikuje přímo na čistý kov. A to vše v jednom kroku. Ochranná vrstva se tak stává nedílnou součástí kovu. Výsledkem jsou stabilnější povrchy s robustním optickým a teplotním chování, jehož charakteristiky mohou být dle potřeby upravovány.

Zvláštním přínosem je skutečnost, že celý proces probíhá za pokojové teploty a celé zpracování je zcela šetrné k životnímu prostředí. Není potřeba žádného zvláštního zacházení, nezůstává žádný nebezpečný odpad.

„Spolupráci na kosmických projektech jsme zahájili s ESA, když jsme aplikovali teplotní ochranu na její vědecké mise,“ vysvětluje Kevin O’Flynn z ENBIO.

„Vědecké mise jsou většinou jedinečné a technicky náročné, ovšem naše technologie ochrany před sluneční radiací se ukázala jako dostatečně spolehlivá. ESA ji tak plánuje využít ve svém programu Neosat, v jehož rámci se snaží s evropskými výrobci satelitů navrhnout konstrukci základní telekomunikační družice pro budoucnost.“

Telekomunikační družice zůstávají mnohem blíže u Země, než mnohé výzkumné vědecké mise. Typicky se nacházejí na pevně daných bodech geostacionární dráhy ve výšce 36 tisíc kilometrů, kde nemění vůči povrchu svoji polohu. Na druhé straně ale musí pracovat spolehlivě nejméně 15 let, a to navzdory neustálému proudu ničím nestíněné sluneční radiace.

Telekomunikační družice přitom potřebují udržet stabilní interní teploty, protože jinak by byla poškozována jejich elektronika. Stejně tak mohou extrémní teplotní rozdíly mezi osvětlenou a zastíněnou částí družice způsobit deformace konstrukce, což by třeba v případě komunikačních antén znamenalo jejich „rozladění“.

Teplotní ochranná vrstva od společnosti ENBIO umožňuje družicím lépe regulovat teplotu, a tak fungovat s vyšší efektivitou. Firma má sice ústředí v Dublinu, ale na jaře 2015 otevřela specializovanou továrnu pro management teploty kosmických objektů v Clonmelu. A to za podpory ESA a rozvojové agentury Enterprise Ireland.

„ESA nám poskytla neocenitelnou podporu. Jsme opravdu rádi, že jí na oplátku můžeme nabídnout špičkové řešení pro vědecké a telekomunikační mise,“ dodává Kevin O’Flynn.

„Zároveň se snažíme nalézt další komerční zákazníky pro naše produkty, a to jak v evropském, tak americkém kosmickém sektoru.“

Práce společnosti ENBIO pro ESA také pomohla inspirovat rostoucí množství pozemských aplikací pro ochrannou technologii: od elektronických systémů přes vůči korozi odolné produktovody až po aplikace v námořním sektoru.

Další informace (v angličtině) jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril