Česky English

Úvodní stránka Aktuality Španělskou družici SEOSAT-Ingenio vynese raketa Vega

Španělskou družici SEOSAT-Ingenio vynese raketa Vega

22.5.2019

Španělskou družici SEOSAT-Ingenio vynese raketa Vega

ESA a Arianespace podepsaly kontrakt, který zajišťuje dopravu družice pro dálkový průzkum Země SEOSAT–Ingenio na oběžnou dráhu. Poslouží k tomu raketa Vega. Z evropského kosmodromu ve Francouzské Guayaně odstartuje v příštím roce.

SEOSAT, což je zkratka ze španělského „družice pro pozorování Země“ (Satélite Español de Observación de la Tierra), bude poskytovat multispektrální snímky ve vysokém rozlišení pro aplikace jako je kartografie, monitorování využití půdy, řízení urbanizace nebo vodních zdrojů, dále pak řízení rizik a bezpečnost.

Informace z družice SEOSAT–Ingenio budou využívané různými španělskými civilními, institucionálními nebo vládními uživateli. V rámci programu Evropské unie Copernicus je ovšem možné i využití dalšími evropskými uživateli, stejně jako použití v rámci Group on Earth Observations Global Earth Observation System.

Přestože je SEOSAT–Ingenio španělskou národní misí, představuje výsledek široké mezinárodní spolupráce. Misi financuje španělské Středisko pro vývoj průmyslových technologií (CDTI), ovšem vývoj a jeho řízení proběhl pod dohledem ESA v kontextu architektury EEOA (European Earth Observation Architecture).

To znamená, že středisko CDTI svěřilo ESA technický a kontraktační management průmyslových aktivity. Hlavně pořizování prvků kosmického i pozemního segmentu.

Družice je již vyrobena, takže ESA a Arianespace podepsaly kontrakt na její vypuštění do vesmíru. K podpisu došlo 17. května v Madridu.

Aby bylo podobnou dohodu možné uzavřít, podepsaly ESA a CDTI přímo na místě další dohodu, která pověřuje právě ESA zajištěním vypuštění satelitu.

Ředitel programů dálkového průzkumu Země v ESA Josef Aschbacher při této příležitosti uved: „Jsem velmi šťastný, že dnes mohlo dojít k podpisu těchto dohod.“

„Jsou obrazem silné spolupráce se Španělskem na poli dálkového průzkumu Země. Těšíme se na start v příštím roce, po němž bude moci družice SEOSAT–Ingenio doplnit systém EEOA. Zároveň přidáme další satelit do našeho portfolia misí třetích stran.“

Družice SEOSAT–Ingenio poletí na raketě Vega společně se satelitem francouzské kosmické agentury CNES Taranis. Start z Kourou ve Francouzské Guayaně bude zajišťovat společnost Arianespace.

Ředitel Arianespace Stéphane Israël dodává: „Jsme potěšeni, že si ESA vybrala Arianespace pro vypuštění družice SEOSAT–Ingenio.“

„Doprava družice na oběžnou dráhu na palubě nosiče Vega společně s další francouzskou misí bude představovat přínos pro Španělsko a obecně pro celou Evropu. A také bude představovat potvrzení hlavní role Arianespace: zajištění nezávislého evropského přístupu do vesmíru.“

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Administraci zajišťuje redakční systém společnosti NETservis s.r.o.