Česky English

Úvodní stránka Aktuality Španělsko se přidalo ke společnému pozemnímu segmentu systému Copernicus

Španělsko se přidalo ke společnému pozemnímu segmentu systému Copernicus

29.11.2019

Španělsko se přidalo ke společnému pozemnímu segmentu systému Copernicus

ESA a španělské Středisko pro vývoj průmyslových technologií podepsali dohodu o porozumění, která pomůže rozšířit španělský přístup k datům z družic Sentinel programu Copernicus. 

V rámci této dohody Španělsko založí národní datové středisko, které bude mít přístup k datům přímo z vyhrazeného distribučního místa dostupného členským státům ESA a partnerským zemím programu Copernicus. ESA také poskytne technickou podporu, která zajistí co nejlepší využití této rozšířené stahovací kapacity.

Dohoda o porozumění byla podepsána generálním ředitelem ESA Johannem-Dietrichem Wörnerem a generálním ředitelem Střediska pro vývoj průmyslových technologií (CDTI) Javierem Poncem na ministerské radě ESA „Space19+“, která probíhá ve španělské Seville.

ESA zajišťuje, že všichni evropští občané mohou svobodně stahovat data z misí Sentinel z programu Copernicus skrze Copernicus Open Access Hub ESA. Nicméně členské země ESA a spolupodílející se státy na programu Copernicus mohou požívat výhod vyhrazených distribučních bodů, které dovolují stáhnout větší množství dat rychleji. To je díky uložení velkých objemů dat v národních datových centrech, kde je uživatelé jsou následně schopni využívat se svými lokálními poptávkami.

Program Copernicus vede Evropská komise, ESA je zodpovědná za „kosmický komponent“. Ten přitom tvoří nejen družice Sentinel, ale také síť přijímacích stanic a procesních středisek, která zajišťují dostupnost dat.

Nejnověji podepsaná dohoda o porozumění nastavuje parametry technického rozhraní nezbytného pro to, aby ESA mohla podporovat španělské entity ustanovením národního datového střediska, v němž budou umístěna všechna data programu Copernicus distribuovaná ESA.

Španělské organizace pak dodají procesní kapacity a aplikace dostupné na španělském webu, což dovolí uživatelům vyvíjet produkty s přidanou hodnotou zaměřené právě na místní trh.

Segment CGS (Collaborative Ground Segment) představuje síť národních datových středisek, které zakládají evropské země, aby svým občanům poskytly specifické datové sady z programu Copernicus. Stejně tak aby daly k dispozici i odpovídající datové nástroje, které jsou schopné přímo reagovat na potřeby lokálních místních institucí, výzkumných organizací a komerčních firem.

Johann-Dietrich Wörner k tomu uvedl: „Jsme šťastní, že můžeme přivítat Španělsko v naší rozšiřující se rodině segmentu CGS, a to v rámci platformy Space 19+. Máme z první ruky možnost vidět, jaké mají země, které už se k programu přidaly, benefity z něj plynoucí.“

Španělsko je dvacátou zemí, která se přidala k segmentu CGS.

Další informace (v angličtině) jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Administraci zajišťuje redakční systém společnosti NETservis s.r.o.