Česky English

Úvodní stránka Aktuality Soutěž Vesmír nás spojuje: 30 českých dětí bude přemýšlet o nové kosmické stanici na oběžné dráze Měsíce

Soutěž Vesmír nás spojuje: 30 českých dětí bude přemýšlet o nové kosmické stanici na oběžné dráze Měsíce

1.8.2018

Soutěž Vesmír nás spojuje: 30 českých dětí bude přemýšlet o nové kosmické stanici na oběžné dráze Měsíce

Badatelé a inženýři z vesmírných agentur po celém světě již dlouho a aktivně diskutují nad projektem vesmírné stanice na oběžné dráze Měsíce. Pořadatelé česko-ruské soutěže Vesmír nás spojuje vyhlásili úkol 2. kola soutěže pro 30 dětí z Česka a 30 dětí z Ruska. Budou natáčet video o nové vesmírné stanici.

Na webových stránkách soutěže „Vesmír nás spojuje“ byly zveřejněny výsledky prvního kola. Zájem o soutěž projevilo 740 dětí z Ruska a 120 dětí z Česka ve věku od 13 do 18 let. Účastníci v prvním kole psali esej na jedno z témat: „Můj let do vesmíru“ nebo „Proč chci navštívit Hvězdné městečko“.

30 autorů nejlepších prací z Česka a 30 z Ruska obdrží cenu Oběd kosmonauta a postupuje do dalšího kola. Novým úkolem je vytvořit video na téma: Moje vesmírná stanice na oběžné dráze Měsíce.

„Téma vychází z hlubokých a rozsáhlých diskuzí, které probíhají v současné kosmonautice ve vztahu k nejvěrnějšímu souputníkovi naší planety na cestě vesmírem, Měsíce,“ řekl trojnásobný ruský kosmonaut Sergej Avdějev, který zaslal videopozdrav účastníkům 2. kola soutěže. „Vyzývám vás k tomu, abyste sáhli po svých nejdivočejších představách a dětských snech, které jsou často úplně jiné než vážné plány nás dospělých a které se mnohdy ukáží být velmi překvapujícími, inspirativními a správnými. Přemýšlejte, hledejte, rozjímejte!“

Formu videoprojektu a jeho příběh si účastníci volí sami. Může to být například popis toho, jak by mohla vypadat měsíční stanice, videoklip, prezentace modelu, koláž atd.

Na účastníky čekají i další ceny od organizátorů a partnerů soutěže: knihy podepsané kosmonauty, teleskopy, vstupenky do planetária v Česku a hlavní cenou bude cesta do Hvězdného městečka v Rusku.

Soutěž Vesmír nás spojuje probíhá za podporu státní korporace pro kosmickou činnost Roskosmos a pod záštitou českého prezidenta Miloše Zemana a ruského velvyslance v Česku Alexandra Zmejevského. Organizátory jsou Rusko-česká smíšená obchodní komora, agentura Essential Communication s.r.o., vědecko-výzkumná organizace RISKSAT a Mezinárodní asociace účastníků vesmírných činností MAKD.

Unikát v Liberci, děti si v rámci soutěže „Vesmír nás spojuje“ povídaly s kosmonauty na ISS

Během 1. Mezinárodní letní kosmické školy, která probíhala na Technické univerzitě v Liberci ve dnech 14. až 21. července, pokládaly děti otázky kosmonautům na Mezinárodní vesmírné stanici. Dále soutěžily v pouštění modelů raket a setkaly se s kosmonautem Sergejem Avdějevem.

 
Spojení žáků s posádkou Mezinárodní kosmické stanice (ISS)

V minulých měsících se sice Česko spojilo s Mezinárodní vesmírnou stanicí dvakrát, ale tentokrát došlo k vůbec prvnímu spojení s její ruskou částí. Na otázky dětí z Ruska, Česka, Irska a Spojených arabských emirátů tak během spojení, které trvalo 23 minut a 2 vteřiny, odpovídali kosmonauti Oleg Artěmjev a Sergej Prokopjev.

Děti měly možnost položit 9 otázek. Ondřej Lounek z Českých Budějovic se například zeptal se na čas, podle nějž se řídí den na kosmické stanici.

Oleg Artěmjev odpověděl: „Používáme Greenwichský čas, tedy londýnské časové pásmo. Důvodem je to, že stanice je řízena ze dvou míst: první se nachází ve městě Koroljov poblíž Moskvy v Rusku a druhé v Houstonu ve Spojených státech. Aby s námi mohla komunikovat obě střediska řízení letů, začínáme pracovat v 6 hodin ráno a půl dne pracujeme s jedním střediskem a druhý půlden s druhým.“

Žáci pokládající dotazy posádce ISS

Během přenosu si kosmonauti pinkali s míčem, vypustili krtečka, kterého používala jako indikátor stavu beztíže posádka Andrewa Fesutela, a na žádost dětí o dokázání toho, že si skutečně povídají s kosmonauty ve vesmíru, udělali ve vzduchu kotrmelec.

Mezi účastníky tábora bylo i velké množství dívek. Jedna z nich, Nela Cankařová z Bělé pod Bezdězem se kosmonautů zeptala, jestli jim na stanici nechybí nějaká věc nebo potravina.

Oleg Artěmjev jí odpověděl: „Velmi nám tu chybí české vafle. Navíc se nám nedostává čerstvého ovoce a zeleniny, které by bylo možné na stanici vypěstovat a ochutnat. Také nám chybí sprcha, protože se umýváme pomocí navlhčených ubrousků. Řekl bych, že každý kosmonaut po přistání na Zemi v první řadě půjde do vany nebo do sprchy.“

Toto bylo jen vrcholem nabitého programu. Účastníci školy se přímo setkali také s kosmonautem Sergejem Avdějevem, kterému mohli položit otázky během besedy, která nebyla tak striktně omezena časem jako spojení s Mezinárodní vesmírnou stanicí.

 
Workshopy obsahovaly řadu aktivit pro studenty, na obrázcích výše stavba a start modelů raket

Vzdělávací náplň letní školy tvořily workshopy s vesmírnou tematikou. Děti stavěly modely raket, vyráběly indikátory stavu beztíže, zpracovávaly satelitní snímky a učily se pracovat s navigačním systémem GLONASS. Završení letní školy představovala mezinárodní soutěž v odpalování modelů raket pod vedením mnohonásobného mistra světa v raketovém modelářství Vladimira Meňšikova.

Výroba indikátoru stavu beztíže

Zbývající část programu byla vyplněna poznáváním liberecké přírody a památek a sportovními aktivitami. Děti se vypravily k Mumlavským vodopádům, dobyly Ještěd, poznaly historii hradu Grabštejn a seznámily se s různými fyzikálními jevy v science centru iQLANDIA.

Petr Kubík  z Opavy k programu školy řekl: „Workshop se mi moc líbil a teď si stavím modely i doma. Program byl celkově různorodý a zajímavý, líbilo se mi, že jsme jezdili na různá místa a poznali od každého něco. Na besedě s kosmonautem Avdějevem oceňuji, že jsme měli dost času a prostoru se zeptat na cokoliv. Příští rok bych jel určitě znovu.“

Škola probíhala v rámci česko-ruské soutěže Vesmír nás spojuje, která je organizována za podpory státní korporace pro kosmickou činnost ROSKOSMOS a pod záštitou českého prezidenta Miloše Zemana a ruského velvyslance v Česku Alexandra Zmejevského.

 

Zdroj: esscom.cz (upraveno)
Foto: esscom.cz

Autor: Václav Nesládek   |   Sekce: Mezinárodní soutěže | Vesmír pro nejmladší generaci | Aktuality | Vzdělávání v oblasti vesmírné problematiky   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Související články
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Všechna práva vyhrazena © 2020 NETservis s.r.o.