Česky English

Úvodní stránka Aktuality Soutěž Space Lab zná své finalisty

Soutěž Space Lab zná své finalisty

19.1.2012

Soutěž Space Lab zná své finalisty Šedesát návrhů se dostalo do finále studentské vědecké soutěže YouTube Space Lab, kterou sponzoruje také Evropská kosmická agentura. Porotci nyní před sebou mají nelehký úkol: vybrat dva vítězné návrhy, které budou realizovány na palubě Mezinárodní kosmické stanice.

ESA, NASA, JAXA a Kanadská kosmická agentura spojily své síly s firmami jako Google, YouTube, Lenovo či Space Adventures a vytvořily mezinárodní klání vědeckých projektů, které je organizováno pro studenty ve věku 14 až 16 a 17 až 18 let. Jeho cílem je vymyslet a vytvořit mikrogravitační experiment, který by byl provedený na palubě ISS.

 
Více než 2000 návrhů od zástupců osmdesáti zemí bylo do projektu Space Lab přihlášeno skrze stránku na serveru YouTube (YouTube.com/spacelab) od okamžiku jeho spuštění v říjnu 2011. Před hodnotiteli je tak opravdu nelehký úkol.
 
Nyní bylo z několika tisíc nápadů a námětů vybráno šedesát finalistů.
 
Celosvětově „vyhrály“ Spojené státy, které dodaly deset finalistů – hned v těsném závěsu za nimi je ovšem Indie s devíti finálovými návrhy. Do pětice nejúspěšnějších zemí se přitom dostalo ještě Polsko, Kanada a Španělsko.
 
Celkově je z evropských zemí 21 finalistů. 
 
„Kampaň YouTube Space Lab je vynikajícím a tvůrčím nápadem, jak oslovit budoucí generace vědců – a jak jim umožnit seberealizaci na zemi i na oběžné dráze,“ komentuje projekt ředitel pilotovaných letů a kosmických operací v ESA Thomas Reiter.
 
„Dnes je mnoho základních i aplikovaných výzkumů týkajících se životních a fyzických věd, Země a monitorování kosmického prostředí stejně jako technologií či vzdělávání prováděno na palubě laboratoře Columbus na ISS. Výzkumy jsou přitom úzce propojeny s pozemními výzkumnými programy a potřebami.“
 
Počínaje dneškem a konče 24. lednem 2012 je komunita na YouTube přizvána k tomu, aby o finálových návrzích – společně s odbornou porotou – hlasovala.
 
Porotu tvoří uznávaný vědec Stephen Hawking, administrátor NASA pro pilotované lety a operace William Gerstenmaier, administrátor NASA pro vzdělání a bývalý astronaut Leland Melvin, vedoucí využívání ISS a podpory astronautů v ESA Martin Zell, kosmonauti ESA Frank De Winne, Samantha Cristoforetti a Timothy Peake, kosmonaut JAXA Akihiko Hoshide, kanadský kosmonaut Chris Hadfield a zakladatel Slunečního cirkusu Guy Laliberté.
 
Uživatelé YouTube a odborná porota vyberou šest regionálních vítězů (dva týmy z Ameriky, dva týmy z Evropy, středního východu a Afriky a dva týmy z asijsko-pacifického regionu), kteří pojedou do Washingtonu D.C., kde budou v březnu oznámeni vítězové (jeden tým z každé věkové kategorie).
 
Tito dva vítězové se pak dočkají poslání svých experimentů na oběžnou dráhu a jejich provedení přímo na kosmické stanici v létě 2012: vše přitom bude živě vysíláno na webu YouTube.
 
 
„Evropští finalisté získají jako odměnu výlet do výcvikového střediska kosmonautů EAC (European Astronaut Centre) v německém Kolíně nad Rýnem,“ dodává vedoucí komunikace ESA Fernando Doblas.
 
„V rámci exkurze se mohou těšit na přednášky o vědě na oběžné dráze a prohlídku všech zařízení pod osobním dohledem evropských kosmonautů.“ 
 
Další informace naleznete v české sekci webu ESA.

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Administraci zajišťuje redakční systém společnosti NETservis s.r.o.