Česky English

Úvodní stránka Aktuality Soutěž robotů v nulové gravitaci

Soutěž robotů v nulové gravitaci

26.1.2012

Soutěž robotů v nulové gravitaci Školní týmy z Evropy a Ameriky ovládaly na dálku roboty, kteří se utkali v soutěži Spheres ZeroRobotics. Aréna klání se nacházela ve výšce 400 kilometrů nad Zemí na Mezinárodní kosmické stanici.

Týmy studentů mohou posílat jednotlivé příkazy, s jejichž pomocí mohou ovládat malé sféroidní roboty příznačně pojmenované „Spheres“. Cílem soutěže je získat co nejvíce bodů přidělované za přesné řízení a navigační algoritmy stejně jako za nejlepší zvolenou taktiku.

Letošním vítězem se stalo sdružení týmů CyberAvo, Ultima a Lazy, které působily na třech školách v Turíně (Itálie) a Berlíně (Německo).

Týmům asistovali na palubě stanice ISS kosmonauti Don Pettit a André Kuipers, kteří jednotlivé stroje nastavili na palubě japonského laboratorního modulu Kibo – a následně se už jen kochali předváděným divadlem.

Roboti jsou ovládáni pomocí aplikací nahraných do notebooků, ale v pravidlech soutěže je, že jakmile software vyšle příkaz k robotovi, tento už není možné změnit.

Roboti se pohybují za pomoci trysek pracujících se stlačeným plynem a jejich úkolem je provádět manévry založené na reálných situacích: například připojování k cílovému tělesu, let ve formaci, volné létání či zachytávání objektů.

Letošní hra obsahovala i úkoly mající za cíl odebrat vzorky hornin z asteroidů: proto také dostala jméno Asterospheres. Volně létající roboti si mohli vyzvednout některý z nástrojů (pokud jej potřebovali) a následně měli začít těžit na jednom ze dvou virtuálních asteroidů.

Volba strategie přitom byla klíčovým prvkem hry: týmy mohly své soupeře blokovat, nebo se naopak snažit spolupracovat s cílem získat více bodů.

Evropští finalisté byli pozváni, aby sledovali výsledek svého snažení během finálového klání. Konkrétně zamířili do střediska Erasmus ve vědeckém a technickém srdci ESA, středisku ESTEC v Noordwijku (Nizozemsko).

Stejně jako soupeři v MIT (Massachusetts Institute of Technology) v Bostonu (USA) měli studenti možnost sledovat provádění jednotlivých manévrů skrze živé vysílání z ISS.

Před finálovým kláním měli studenti středních škol možnost osobně navštívit testovací středisko Erasmus High Bay v ESTECu, kde si vychutnali trojrozměrnou virtuální prohlídku Mezinárodní kosmické stanice.

Soutěž Spheres ZeroRobotics vznikla s cílem učit studenty inženýrství, matematiku a programování – a stejně tak je inspirovat k další vědecké a technické kariéře.

Ministr vzdělávání regionu Piedmont v Itálii při této příležitosti ke studentům promluvil: „Roboti mají duši – a ta duše je vaše fantazie, vaše budoucnost.“

Ředitel pilotovaných letů a operací v ESA a bývalý kosmonaut Thomas Reiter zase připomněl, že pro něj osobně jde o velmi význačnou událost. Byl totiž členem posádky raketoplánu, který v roce 2006 dopravil na stanici prvního robota Sphere. Zdůraznil také význam robotiky pro práci na ISS.

Tím, že je soutěž určena týmům, jsou studenti nuceni spolupracovat a software plus strategii vyvíjet společně. Mnoho týmů tak záhy poznalo, že největší výzvu soutěže představuje efektivní komunikace a spolupráce s mezinárodními partnery.

Celkově šlo o již třetí ročník soutěže s roboty Spheres a první, do něhož byli pozváni studenti mimo Spojených států. Letos se zapojily jen školy z Německa a Itálie, ESA věří, že se společně s organizací Spheres podaří v příštím roce rozšířit záběr tak, že bude možná účast studentů z celé Evropy.

Další informace naleznete v české sekci webu ESA.

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Všechna práva vyhrazena © 2020 NETservis s.r.o.