Česky English

Úvodní stránka Aktuality Sonda Solar Orbiter je připravena vydat se na kosmodrom

Sonda Solar Orbiter je připravena vydat se na kosmodrom

25.10.2019

Sonda Solar Orbiter je připravena vydat se na kosmodrom

Sonda ESA Solar Orbiter dokončila svoji testovací kampaň v Evropě a je nyní připravena na cestu na mys Canaveral, k níž by mělo dojít koncem tohoto měsíce. Z místního kosmodromu se pak v únoru 2020 vydá do vesmíru.

V pátek 18. října byla sonda naposledy k vidění v Evropě, když byla zástupcům médií představena v testovacím středisku IABG nedaleko Mnichova. Vyrobena byla ve firmě Airbus Stevenage (Velká Británie), přičemž poslední rok strávila v IABG, kde prošla nejrůznějšími zkouškami: od kontroly mechanických prvků, které budou muset správně fungovat i po přečkání vibrací provázejících start, až po extrémní teploty a vakuum vesmíru. Po jejich úspěšném absolvování byla sonda prohlášena za připravenou k transportu na kosmodrom, kam se vydá na palubě nákladního letounu Antonov 31. října.

Jakmile bude Solar Orbiter vypuštěný, bude se pohybovat po eliptické dráze kolem Slunce. Největší přiblížení bude přitom odpovídat vzdálenosti Merkuru od Slunce, což je zhruba 42 miliónů kilometrů. V tuto chvíli budou muset ke Slunci natočené části sondy vydržet teploty vyšší než 500 stupňů Celsia, neboť je v těchto místech tepelný tok třináctkrát silnější, než u Země. Jiné části sondy, které zůstanou ve stínu, přitom budou čelit teplotám až mínus 180 stupňů Celsia.

Mise je důležitá pro pochopení vazeb v soustavě Slunce-Země. Žijeme totiž v gigantické bublině plazmy vytvářené Sluncem, která zahrnuje celou Sluneční soustavu a o podmínkách v níž hovoříme jako o „kosmickém počasí“. Sonda Solar Orbiter poskytne hlubší pochopení toho, jak je aktivita na Slunci spojená se slunečními bouřemi, které mohou narušit elektrické systémy, družicovou komunikaci, satelitní navigaci a zvýšit radiaci při dopravních letech přes póly nebo pro kosmonauty.

„Solar Orbiter je připravený na zodpovězení některých největších vědeckých otázek o naší hvězdě. Získaná data nám pomohou lépe ochránit Zemi před globálními výzvami kosmického počasí,“ uvádí ředitel vědeckého programu ESA Günther Hasinger.

„Díky tvrdé práci našich týmů, kterou odvedly během výroby a testování této inspirativní kosmické mise, jsme dnes v Evropě dosáhli důležitého mezníku. Sonda nyní bude nachystána na finální fázi předletové přípravy, která ovšem už proběhne na kosmodromu na mysu Canaveral.“

Solar Orbiter odstartuje na raketě Atlas V 411, kterou zajišťuje NASA. Aktuálně je start plánovaný na časné hodiny 6. února 2020 (UTC). Jakmile se sonda dostane do vesmíru, tak v následujících letech využije gravitace Venuše a Země ke zvyšování své oběžné dráhy nad slunečními póly. Tím nabídne zcela nový pohled na naši mateřskou hvězdu; včetně prvních snímků polárních oblastí Slunce. Komplementární soubor přístrojů znamená, že budeme schopni studovat plazmové prostředí kolem sondy a dálkově sbírat data o Slunci. Díky tomu bychom měli být schopni najít souvislosti mezi sluneční aktivitou a kosmickým prostředím ve vnitřních částech Sluneční soustavy.

Solar Orbiter je mise ESA s významným podílem NASA. Hlavním dodavatelem je firma Airbus Defence and Space v britském Stevenage. Těží z dědictví misí Ulysses (1990 až 2009) a SOHO (od 1995 dosud). Navíc získá doplňující informace pro misi NASA Parker Solar Probe (start 2018), což z obou misí umožní vytěžit mnohem více, než kdyby byly realizované samostatně.

Další informace (v angličtině) jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril