Česky English

Úvodní stránka Aktuality Sonda JUICE byla vybrána jako budoucí velká evropská vědecká mise

Sonda JUICE byla vybrána jako budoucí velká evropská vědecká mise

4.5.2012

Sonda JUICE byla vybrána jako budoucí velká evropská vědecká mise ESA oznámila, že svoji další velkou vědeckou misi vyšle k ledovým měsícům planety Jupiter.

Mise JUICE (JUpiter ICy moons Explorer) zvítězila nad dvěma dalšími návrhy: observatoří NGO (New Gravitational wave Observatory) pro sledování gravitačních vln a teleskopem ATHENA (Advanced Telescope for High-Energy Astrophysics).

JUICE je první misí z třídy L (Large) vybranou pro realizaci v rámci programu ESA Kosmická vize 2015-2025.

Sonda odstartuje v roce 2022 z kosmodromu Kourou ve Francouzské Guayaně na palubě rakety Ariane-5. K planetě Jupiter dorazí v roce 2030 a následně stráví nejméně tři roky vědeckými měřeními pozorováním.

Galileovské měsíce planety Jupiter – vulkanický Io, ledová Europa, kamenný Ganymede a Callisto – vytváří z Jupitera a jeho souputníků jakousi miniaturní sluneční soustavu.

O měsících Europa, Ganymede a Callisto se přitom domníváme, že mohou nést pod svým povrchem oceány, takže mise JUICE je bude zkoumat i z pohledu potenciální příhodnosti pro život. Tím také odpoví na dvě základní otázky Kosmické vize: jaké jsou podmínky pro formování planet a pro vznik života – a jak pracuje sluneční soustava?

JUICE bude soustavně pozorovat atmosféru a magnetosféru planety Jupiter a stejně jako vazby mezi vlastní planetou a Galileovskými měsíci.

Sonda prozkoumá Callisto, který je krátery nejposetějším objektem ve sluneční soustavě, a dvakrát proletí kolem Europy. Sonda JUICE provede první měření síly ledové krusty na Europě a zaměří se na vyhledání vhodných míst pro případnou budoucí výsadkovou misi.

V roce 2032 pak sonda vstoupí na oběžnou dráhu kolem měsíce Ganymedes, odkud bude studovat ledový povrch a jeho vnitřní strukturu včetně podpovrchového oceánu.

Ganymede je jediný měsíc ve sluneční soustavě, o kterém je známo, že vytváří vlastní magnetické pole. Sonda JUICE se zaměří na jeho pozorování stejně jako na interakce magnetického pole a plazmy s magnetickým polem Jupitera.

„Jupiter je pravzorem pro velké planety ve sluneční soustavě stejně jako pro mnoho obřích planet, které jsme nalezli u cizích hvězd,“ vysvětluje ředitel ESA pro vědu a robotický průzkum profesor Alvaro Giménez Cañete.

„Mise JUICE nám napoví, jak se plynoví giganti jako Jupiter a jeho oběžnice formují a jaký mají potenciál stát se hostiteli života.“

„Výběrový proces mise byl přitom obtížný, protože všechny projekty měly vynikající kvalitu. Chtěl bych tak poděkovat Poradnímu výboru pro kosmické vědy za jeho těžkou práci a za to, jak celý náročný proces výběru bravurně zvládl,“ uvedl předseda Výboru pro vědecké programy ESA doktor Richard Bonneville.

Oznámení o výběru mise je završením procesu zahájeného v roce 2004, kdy ESA začala s širokou vědeckou komunitou diskutovat nové evropské cíle a priority kosmického průzkumu v nadcházející dekádě.

Výsledkem se stal program Kosmická vize 2015-2025, který identifikoval čtyři základní okruhy určené k řešení. Jaké jsou nezbytné podmínky pro vznik planet a života? Jak funguje naše sluneční soustava? Jaké jsou základní zákony vesmíru? Jak vznikl vesmír a z čeho je stvořený?

V roce 2007 byla vydána „Výzva pro mise“, která byla založena právě na výše uvedené čtveřici otázek a jejímž důsledkem se stalo předložení široké palety návrhů na misi třídy L.

„Ve finále bylo velmi obtížné vybrat jednu misi z této trojice výborných kandidátů. Všechny tři slibovaly prvotřídní vědu na světové úrovni a posouvaly Evropu ve své oblasti do první linie kosmického výzkumu,“ uvedl profesor Giménez Cañete.

„Vítězný návrh JUICE je nezbytným krokem při budoucím průzkumu vnější části naší sluneční soustavy.“

Výbor pro vědecké programy také vyzvedl velký vědecký přínos neúspěšných návrhů NGO a ATHENA a doporučil pokračovat v jejich technologických aktivitách tak, aby s nimi bylo možné počítat pro starty někdy v budoucnu. Druhé kolo výzvy pro velké mise se přitom očekává již v roce 2013.

Další informace naleznete v české sekci webu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Všechna práva vyhrazena © 2020 NETservis s.r.o.