Česky English

Úvodní stránka Aktuality Sonda BepiColombo dostala zelenou pro cestu na kosmodrom

Sonda BepiColombo dostala zelenou pro cestu na kosmodrom

27.3.2018

Sonda BepiColombo dostala zelenou pro cestu na kosmodrom

První evropská mise k planetě Merkur bude již brzy připravena k odeslání na kosmodrom. Zde začnou její závěrečné přípravy na start.

Na počátku března prošla mise důležitou revizí. Ta konstatovala, že všechny tři sondy tvořící misi BepiColombo společně s pozemním vybavením a experty jsou připraveni k přesunu ze střediska ESA v Nizozemí na evropský kosmodrom v Kourou (Francouzská Guayana). Stane se tak koncem příštího měsíce. Startovací okno pro vypuštění sondy se přitom otevírá od 5. října do 29. listopadu.

„Byla to opravdu dlouhá a místy i hodně hrbolatá cesta, než jsme se dostali do tohoto bodu. A i tak zbývá udělat ještě hodně práce, než budeme plně připraveni na start,“ konstatuje projektový manažer mise ESA BepiColombo Ulrich Reininghaus. „Ale jsme extrémně nadšení z toho, že konečně přesouváme naše přípravy na místo startu. A jsme vděční všem, kdo toto umožnili.“

„Souběžně pokračujeme s dalšími dlouhodobými testy zážehů na replice motoru dopravního modulu, a to v podmínkách co nejvíce odpovídajících kosmickému prostředí. To proto, abychom byli co nejlépe připraveni na naši cestu k Merkuru.

Jakmile budou všechny sondy tvořící misi v Kourou, bude následovat šest měsíců závěrečných příprav. Mezi nimi budou i další kontrolní revize.

K těmto činnostem bude patřit „oblečení“ sond do ochranné izolace, aby byly schopné odolávat tvrdým podmínkám kosmického prostředí a extrémním teplotám, v nichž budou pracovat u Slunce. Dále pak připojení a otestování panelů slunečních baterií plus mechanismus jejich vyklápění, instalace slunečního štítu, natankování a nakonec i spojení všech tří sond do jednoho komplexu.

Během závěrečných týdnů bude sestava uložena do aerodynamického krytu rakety Ariane 5. Souběžně dojde k přípravě vlastní nosné rakety tak, aby byla nachystána vyslat sondu na sedmiletou pouť Sluneční soustavou završenou odhalováním tajemství Merkuru.

Dopravní modul ponese dvě výzkumné sondy k první planetě Sluneční soustavy. Bude využívat kombinaci elektrického pohonu a devíti gravitačních manévrů u Země, Venuše a Merkuru, aby dostal celou sestavu na správnou dráhu.

Dvě výzkumné sondy pak na oběžné dráze Merkuru budou provádět vzájemně se doplňující měření planety a jejího prostředí z různých oběžných drah. Zkoumat budou její interiér, stejně jako interakci se slunečním větrem. Tím bude dosaženo nejlepšího možného průzkumu planety. Dozvíme se také, jak se tato planeta formuje a vyvíjí v bezprostřední blízkosti Slunce, kde se nachází.

Mise BepiColombo je společným podnikem evropské ESA a japonské JAXA (Japan Aerospace Exploration Agency). ESA poskytuje dopravní modul MTM (Mercury Transfer Module), výzkumnou sondu MPO (Mercury Planetary Orbiter) a sluneční štít plus veškerou propojovací infrastrukturu. JAXA dodává druhou výzkumnou sondu MMO (Mercury Magnetospheric Orbiter).

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril