Česky English

Úvodní stránka Aktuality Sluneční bouře míří k Zemi

Sluneční bouře míří k Zemi

25.1.2012

Sluneční bouře míří k Zemi Pondělní velká sluneční erupce byla na počátku rozsáhlého uvolnění koronální hmoty, která se rychlostí 1400 km/s vydala vstříc Zemi. Erupce této třídy může narušit mimo jiné satelitní služby, takže operační týmy v ESA a v dalších organizacích událost velmi pečlivě monitorují.

Vyvržení koronální hmoty (Coronal Mass Ejection, CME) představuje velký oblak zmagnetizovaného plazmatu ze sluneční atmosféry – korony – který je vyvržený do prostoru. Tyto výtrysky mají často souvislost se slunečními erupcemi. Aktuální CME bylo sledováno společnou družicí ESA a NASA SOHO a také dvojicí observatoří NASA STEREO.

Pokud oblak vyvržené hmoty zasáhne Zemi, může způsobit geomagnetické bouře. Cesta ze Slunce k nám trvá typicky dva až šest dní.

Výbuch na Slunci, ke kterému došlo v pondělí v 3:59 h GMT, také vytvořil největší zaznamenaný proud protonů od roku 2005.

Je pravděpodobné, že důsledkem této události bude menší geomagnetická bouře, u které se neočekávají vážné dopady na pozemní infrastrukturu (jako jsou třeba telefonní sítě). Dá se ale předpokládat vznik polárních září – zvláště ve vyšších zeměpisných šířkách.

Přestože erupce byla nadprůměrná a přestože došlo k nejsilnější protonové bouři za sedm let, nejsou očekávané žádné viditelné dopady.

Další informace naleznete v české sekci webu ESA.

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Administraci zajišťuje redakční systém společnosti NETservis s.r.o.