Česky English

Úvodní stránka Aktuality Sledujte živě start observatoře Solar Orbiter

Sledujte živě start observatoře Solar Orbiter

7.2.2020

Sledujte živě start observatoře Solar Orbiter

Vypuštění nejnovějšího průzkumníka Slunce ESA, sondy Solar Orbiter, lze sledovat na webu ESA TV v pondělí 10. února od 3:30 h GMT (4:30 h středoevropského času).

Nový mise Solar Orbiter by měla odstartovat v pondělí 10. února 2020 ve 4:03 h GMT (5:03 h středoevropského času). Sofistikované zařízení je vybavené sadou přístrojů pro snímkování povrchu naší mateřské hvězdy a měření vlastností prostředí v jejím okolí, přičemž se přiblíží ke Slunci jako žádná evropská družice kdy dříve.

Ze své unikátní eliptické dráhy bude observatoř pozorovat některé dosud nikdy nespatření oblasti Slunce, a to včetně pólů. Díky tomu přinese nové informace, které nám lépe pomohou pochopit aspekty sluneční aktivity, jako je třeba vznik slunečního větru. Mise dále získá data o slunečním magnetickém poli a o tom, jak vzniká.

Poznání naší nejbližší hvězdy je klíčem k odhalení toho, kterak pracují hvězdy v celém vesmíru. Navíc pochopení sluneční aktivity je kritické pro infrastrukturu na a u Země. Silné výtrysky solární plazmy mohou způsobit geomagnetické bouře a narušit elektrické i telekomunikační sítě na povrchu zemském, stejně jako provoz družic obíhajících naši planetu.

Observatoř Solar Orbiter se dostane do vzdálenosti jen 42 miliónů kilometrů od Slunce, což je přibližně čtvrtina vzdálenosti Slunce od Země. Sonda a její komponenty, včetně panelů slunečních baterií o rozpětí 18 metrů, jsou navrženy tak, aby vydržely spalující teploty až 500 stupňů Celsia a přečkaly bombardování vysoce nabitými částicemi slunečního větru. A to nejméně sedm let.

Solar Orbiter se oddělí od nosné rakety zhruba 53 minut po startu a předpokládá se, že krátce po té bude zachyceno i vysílání sondy. Akvizice signálu bude oznámena střediskem ESOC (European Space Operations Centre) v německém Darmstadtu, které bude řídit i zbývající část mise.

Solar Orbiter je mise ESA s výrazným podílem NASA. Observatoř bude studovat Slunce, jeho vnější atmosféru a fenomény, které tvoří sluneční vítr, jenž má přímý vliv na Zemi. Observatoř bude pozorovat sluneční atmosféru společně s dalšími výkonnými teleskopy, což povede k detailnímu zmapování vlivu Slunce na Zemi a na zbytek Sluneční soustavy. Díky své unikátní a nesnadno dosažitelné dráze poskytne Solar Orbiter historicky první snímky slunečních polárních oblastí, díky čemuž nabídne klíčová data o místním magnetickém poli, které je za jedenáctiletými slunečními cykly a periodicky způsobuje sluneční bouře. Solar Orbiter nese sadu deset přístrojů, které byly vyrobeny v Evropě a Spojených státech. Ty byly pečlivě vybrané tak, aby doplňovaly a zesilovaly svá pozorování navzájem. Společně tak nabídnou dosud nejkompletnější pohled na Slunce a jeho prostředí.

Další informace (v angličtině) jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril