Česky English

Úvodní stránka Aktuality Sledování stravovacích návyků ve vesmíru

Sledování stravovacích návyků ve vesmíru

25.9.2017

Sledování stravovacích návyků ve vesmíru

Ať již jste na dietě nebo se „jen“ snažíte být zdravější, možná jste jedním z těch miliónů lidí na světě, kteří používají mobilní aplikaci pro zaznamenání všeho, co sní. A tento trend nyní dorazil do vesmíru: evropští kosmonauti si nyní zaznamenávají svoji stravu do tabletu. A to proto, aby byla jistota, že dostávají správné množství živin.

Optimální dieta spojená s pravidelným cvičením je základem eliminace negativních efektů kosmického letu na lidské tělo. Odvápňování kostí, atropie svalů a vyčerpané zásoby živin jako jsou bílkoviny, tuky nebo vitamín D patří k negativům kosmického cestování.

Výzkumy ukazují, že příjmy energie ve vesmíru jsou většinou nižší než na Zemi. Někdy je tento jev nazývaný „kosmická anorexie“. Od tub a plechovek přes rehydratovatelné balíčky se kosmické jídlo vyvinulo tak, aby splňovalo výživové požadavky – a také aby zvedalo morálku posádky.

„Jídlo ve vesmíru chutná jinak. Je to podobné jako jíst s nachlazením, takže pak přichází snížená chuť,“ vysvětluje kosmonaut ESA Thomas Pesquet.

Ačkoliv přibrání na hmotnosti je pro kosmonauty velmi neobvyklé, letoví lékaři raději konzultují s kosmonauty vytváření jejich menu. Lékaři si chtějí být jisti, že se posádky budou živit vyváženou stravou, která odpovídá kosmickým potřebám i budoucímu návratu na Zemi.

EveryWear je aplikace pro iPad, která sbírá fyziologická a lékařská data od posádek Mezinárodní kosmické stanice. Je propojená s oblékatelnými biomedicínskými senzory, které zaznamenávají cvičení, tepovou frekvenci a kvalitu spánku.

Její hlavní využití je jako záznamník jídla. Kosmonaut jednoduše naskenuje čárový kód jídla s pomocí vestavěné kamery, klasifikuje ho jako snídani, oběd, večeři nebo svačinu a doplní, kolik vody k tomu vypil.

„Chtěli jsme se odtrhnout od staromódních dotazníků a pořizování fotografií ve vesmíru,“ vysvětluje letová lékařka ESA Brigitte Godardová, která je zodpovědná za stravu kosmonautů.

Kosmonaut také může v aplikaci přidat jídlo poklepáním na určitý produkt na displeji. Aplikace má totiž databázi veškerého jídla na ISS – s popisy v angličtině i ruštině. A pokud by náhodou něco přece jen v databázi nebylo, stále existuje možnost pořídit fotografii.

Přidaná hodnota nástroje také spočívá v tom, že propojuje kosmonauty s výživovými odborníky na Zemi – ti se nacházejí o nějakých 400 kilometrů níže. Pozemní týmy dostávají informace a mohou doporučit nejlepší kombinaci jídel pro zdravý pobyt na oběžné dráze.

Kromě týdenní odborné rady dodává aplikace kosmonautům automaticky výživové zprávy, v nichž je zaznamenán jejich denní příjem a kontrola doporučené dávky. Zaměřuje se na kalorie, bílkoviny, vodu, cukry, tuky, sodík, vápník, železo a draslík.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Administraci zajišťuje redakční systém společnosti NETservis s.r.o.