Česky English

Úvodní stránka Aktuality Servisní modul lodi Orion pro první misi s kosmonauty

Servisní modul lodi Orion pro první misi s kosmonauty

20.2.2017

Servisní modul lodi Orion pro první misi s kosmonauty

Evropský servisní modul ESM (European Service Module) poletí s novou lodí NASA Orion k Měsíci a zpět v roce 2018. Už nyní byly zahájeny práce na exempláři pro druhou misi, která se uskuteční s kosmonauty na palubě.

Let chystaný na rok 2021 bude první misí od roku 1972, kdy lidé opustí nízkou oběžnou dráhu Země. Evropský hardware přitom poskytne pohonný systém, elektrickou energii, vodu, tepelnou regulaci a vzduch pro až čtyřčlennou posádku.

ESA formalizovala kontrakt s firmou Airbus v Brémách v polovině února. Jde o místo, kde už je sestavovaný servisní modul pro první misi.

Druhý servisní modul představuje pokračování spolupráce ESA a NASA v oblasti pilotovaných letů po projektu Mezinárodní kosmické stanice.

V rámci mise EM-2 (Exploration Mission-2) se vydají kosmonauti za Měsíc a zpět, přičemž loď Orion se vrátí zpět na Zemi rychlostí, kterou dosud žádný člověk nezažil.

První mise lodi Orion poletí po podobné dráze, ale bez posádky. Odstartuje koncem roku 2018 na novém nosiči NASA SLS (Space Launch Systém). Měsíc trvající mise prověří kosmickou loď i raketu před tím, než budou moci svézt kosmonauty.

Servisní moduly ESM jsou vyráběny firmami z jedenácti zemí pod vedením konsorcia Airbus Space and Defence. Využívá odzkoušenou technologii ESA z „kosmických náklaďáků“ ATV (Automated Transfer Vehicle), které celkem pětkrát dopravily na Mezinárodní kosmickou stanici zásoby.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Administraci zajišťuje redakční systém společnosti NETservis s.r.o.