Česky English

Úvodní stránka Aktuality Sentinel-2B: vše je připraveno na start

Sentinel-2B: vše je připraveno na start

3.3.2017

Sentinel-2B: vše je připraveno na start

Letové týmy na dvou kontinentech dokončily předstartovní generálku, takže nic už nebrání vypuštění družice Sentinel-2B do vesmíru.

Prověrka se uskutečnila jak v řídicím středisku letu ESA v německém Darmstadtu, tak na evropském kosmodromu Kourou (stát Francouzská Guayana). Zahrnovala kompletní odpočítávání i startovací sekvenci – přesně tak, jak vše proběhne v den startu.

Družice Sentinel-2B je připravena ke startu v úterý 7. března v 1:49 h GMT (2:49 h středoevropského času) na raketě Vega. Ta má během hodinového letu dopravit na oběžnou dráhu tento nový sofistikovaný satelit pro dálkový průzkum Země.

Ve vesmíru doplní nové zařízení své identické dvojče, které bylo vypuštěno v roce 2015. Bude tak dokončena dvoudružicová konstelace, čímž se zdvojnásobí množství dodávaných dat.

Obě dvě družice budou umístěny na stejné oběžné dráze, a to v rozestupu 180 stupňů. Každých pět dní tak budou k dispozici kompletní záběry zemského pokryvu, velkých ostrovů, vnitrozemských a pobřežních vod. Díky tomu budou k dispozici data pro rozličné aplikace.

Obě družice jsou součástí nové flotily satelitů Sentinel, které dodávají klíčová data a snímky pro ambiciózní evropský program GMES/Copernicus.

 

Generálka před startem

Během závěrečné simulace spolupracovalo řídicí středisko ESA s odborníky z Arianespace a průmyslových týmů v Kourou, aby prošli všechny úkony v rámci předstartovní a letové sekvence.

Šlo o konfiguraci nosiče a družice pro let, projít celým odpočítáváním a následně celým (simulovaným) startem nosiče Vega s družicí Sentinel-2A až po okamžik přijetí prvního signálu ze satelitu a rozložení panelu jeho slunečních baterií.

Pro pracovníky řídicího střediska ESA byla generálka poslední ze série zkoušek, které probíhaly v několika posledních měsících. Během testů přijímali technici ve středisku ESOC signál přímo z družice, a to skrze kabelové připojení. To bude odpojeno krátce před startem.

 

Kritické první dny

Nosná raketa Vega dopraví družici Sentinel-2B, a to na dráhu těsně pod cílovou kruhovou orbitu ve výšce 786 km. Na ní už se přitom pohybuje sesterský satelit.

Družice Sentinel-2B pak využije svůj vlastní pohonný systém, aby doletěla na svoji oběžnou dráhu. Oba satelity pak budou fungovat v pečlivě připravené souhře.

Řídicí středisko očekává, že první signál z družice dostane zhruba 60 minut po startu.

Přijetí signálu bude znamenat začátek intenzivní činnosti, během níž budou týmy pracovat 24 hodin denně a provedou družici jejím oživováním ve vesmíru.

Technici musí zajistit rozložení panelů slunečních baterií, které budou družici dodávat energii. Dále pak zajistit její stabilizaci a správnou orientaci a zkontrolovat, zdali všechny systémy pracují tak, jak mají.

 

Týmová práce

Do generálky se přitom zapojil „tým týmů“, jak bývají společně označováni inženýři pracující na družici, specialisté ve sledovacích stanicích a další technici pracující na sofistikovaném hardware i software, stejně jako odborníci na letovou dynamiku, řízení letu a mnozí další. Prostě každý, kdo bude mít se startem a oživováním satelitu co do činění.

Do pátku 10. března by měl být satelit správně nakonfigurován a na pracovní dráze, pak všechny týmy čeká zhruba tříměsíční orbitální přejímka. A to jak palubních systémů družice, tak jejího hlavního snímkovacího přístroje MSI (MultiSpectral Instrument).

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril