Česky English

Úvodní stránka Aktuality Sedmý letošní start rakety Ariane 5

Sedmý letošní start rakety Ariane 5

22.12.2016

Sedmý letošní start rakety Ariane 5

Nosná raketa Ariane 5 dnes večer odstartovala, aby bezpečně dopravila na plánované oběžné dráhy dvojici telekomunikačních družic: Star One-D1 a JCSat-15.

Společnost Arianespace oznámila, že ke startu došlo 21. prosince ve 20:30 h GMT (17:30 h místního času, 21:30 h času středoevropského) z evropského kosmodromu v Kourou (stát Francouzská Guayana), přičemž mise s dvojitým nákladem trvala 43 minut.

Jako první byla 29 minut po startu uvolněna družice Star One-D1, která měla vzletovou hmotnost 6433 kg. O 14 minut později ji následovala i JCSat-15 (3400 kg).

Satelit Star One-D1, který patří společnosti Embratel Star One, bude zajišťovat televizní vysílání a širokopásmové internetové připojení plus další digitální služby pro Brazílii, Latinskou Ameriku, Střední Ameriku, Mexiko a Karibik.

JCSat-15, který provozuje společnost SKY Perfect JSat, zase nabídne širokou paletu komunikačních služeb pro Japonsko, a to včetně přímého TV vysílání, datových přenosů, námořních a leteckých služeb pro Oceánii a oblasti Indického oceánu.

Obě družice mají navrhovanou životnost přes 15 let.

Celková hmotnost nákladu při tomto startu Ariane 5 byla 10722 kg. Z toho na obě družice připadlo 9833 kg, přičemž zbytek tvořil palubní adaptér a další podpůrné struktury.

Let VA234 byl devadesátým startem Ariane 5, přičemž v letošním roce šlo o sedmou misi.

Další informace (v angličtině) jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Administraci zajišťuje redakční systém společnosti NETservis s.r.o.