Česky English

Úvodní stránka Aktuality Sdílený let malých družic na raketě Vega

Sdílený let malých družic na raketě Vega

18.6.2020

Sdílený let malých družic na raketě Vega

Během příštího startu rakety Vega si odbyde premiéru nový adaptér SSMS (Small Spacecraft Mission Service). Na první sdílené misi na něm bude umístěno více než padesát malých družic. K vypuštění rakety dojde z evropského kosmodromu ve Francouzské Guayaně v nejbližší době.

Adaptér SSMS je evropskou odpovědí na potřebu zajištění dostupných a včasných startů pro malé družice. Až dosud zájemci o tyto služby museli spoléhat na přebytečnou kapacitu při vypouštění větších družic. Jenže příležitosti jsou omezené a nalezení vhodného prostoru, který odpovídá požadavkům mise, bývá obtížné.

„Let představuje počátek nové éry v příležitostech na sdílené lety malých družic a ukazuje náš závazek rozšířit schopnosti evropského přístupu do vesmíru sloužit evropským zemím, posílit náš kosmický průmysl a růst ekonomiky,“ komentuje manažer programu využití Vegy v ESA Renato Lafranconi.

„Noví zákazníci se už nyní zajímají o místa na příští sdílené misi. To nám dává jistotu, že nově nabízená služba se stane vitálním prvkem dopravní služby rakety Vega.“

Maximalizace počtu družic při jednom letu rakety Vega snižuje cenu pro každého zákazníka, který se účastní. Adaptér může být použitý pro sdílené lety nebo pro nesení menších družic společně s větším satelitem.

„Adaptér SSMS představuje efektivní využití veškerého disponibilního prostoru díky modulárnímu přístupu. Spodní sekce má šestiúhelníkový tvar a může držet až šest nanodružic nebo až dvanáct vypouštěcích zařízení pro cubesaty. Horní sekce mohou využívat mikrodružice, minidružice a malé družice. Spodní sekce pak může být využívána i nezávisle, a to s jednou větší družicí namísto horní sekce.“

„Šestiúhelníkový modul, středový sloup, věž, podpůrné platformy a sada standardních družicích rozhraní jsou sestavovány tak, aby byly vhodné pro každou misi a kombinaci družic. Pro tento úvodní let používáme kombinaci nazvanou Flexi-3, která má hmotnost 330 kilogramů,“ vysvětluje Giorgio Tumino, který v ESA řídí programy vývoje Vega a Space Rider.

Firmy SAB Aerospace z České republiky a Bercella z Itálie navrhly a vytvořily tento modulární adaptér pro hlavního dodavatele rakety Vega, společnost Avio. Komponentová struktura je vyrobena z hliníkových voštinových panelů s velmi nízkou hustotou, které jsou chráněné polymerovou vrstvou z uhlíkových vláken. Díky tomu je adaptér velmi lehký a pevný.

Adaptér SSMS může nést jakoukoliv kombinaci družic v rozmezí od 0,2 kg cubesatů až do 500 kg minisatelitů, od jedné velké družice s několika menšími, přes několik malých, nebo jen mnoho tuctů samostatných cubesatů.

„Naším cílem je zajištění maximální flexibility, přičemž adaptér SSMS je možné sestavit jen velmi krátce před termínem startu, takže je možné splnit požadavky prakticky jakékoliv mise,“ dodává Giorgio Tumino.

Evropské veřejné a výzkumné instituce a průmysloví zákazníci využívají malé družice na nízkých drahách pro aplikovanou vědu, dálkový průzkum Země, telekomunikace a vývoj technologií.

Na premiérové agregované misi je zastoupeno osm evropských států, které doplňují čtyři náklady pro ESA: 100 kg těžká mikrodružice ESAIL a tři cubesaty (SIMBA, Picasso a FSSCat).

Jakmile mise VV16 nosiče Vega dosáhne oběžné dráhy, vynášené družice budou postupně uvolňované z adaptéru SSMS v přesně koordinovaném pořadí. Vypuštěny budou na heliosynchronní dráhu ve výšce 500 km nad Zemí.

Potom zažehne horní stupeň Vegy AVUM (Attitude Vernier Upper Module) své motory ještě jednou a zahájí tak odeslání SSMS směrem k Zemi, kde shoří v hustých vrstvách atmosféry. Díky tomu nerozšíří množství kosmického smetí.

Tento testovací let má za cíl prokázat technickou a finanční životaschopnost sdílených služeb. ESA má špičkové znalosti a dlouhodobé zkušenosti v řízení podobných programů a zvládání jejich rizik. Při této misi ESA spolupracuje s Evropskou unií, která ji částečně financuje v rámci svého programu Horizon 2020. Jde o část Dohody o příspěvku mezi ESA a EU mající za úkol podpořit růst kosmických technologií v Evropě. Společná práce na společném cíli pomáhá udržet evropskou pozici na globálním kosmickém trhu vytvářením spojenectví, které posilují stávající a budoucí programy.

Raketa Vega je 30 metrů vysoký čtyřstupňový nosič schopný nést náklad o hmotnosti 300 kg až 1,5 t v závislosti na cílové oběžné dráze a výšce. V budoucnu má být restartovatelný horní stupeň AVUM využitelný pro sdílené mise k dopravě nákladů až na tři různé oběžné dráhy během jedné mise.

Další informace (v angličtině) jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Administraci zajišťuje redakční systém společnosti NETservis s.r.o.