Česky English

Úvodní stránka Aktuality Rumunsko novým členským státem ESA

Rumunsko novým členským státem ESA

21.1.2011

Rumunsko novým členským státem ESA Dne 20. ledna 2011 Rumunsko podepsalo v Bukurešti při slavnostní ceremonii Smlouvu o přistoupení k Úmluvě o ESA.

Rumunsko novým členským státem ESA

 

ESA logo  Ruminsko vlajka


Dne 20. ledna 2011 Rumunsko vstoupilo do nové etapy své vesmírné politiky a vztahů s Evropskou kosmickou agenturou (ESA). V Bukurešti podepsalo Smlouvu o přistoupení k Úmluvě o ESA. Slavnostní ceremonie se konala za účasti generálního ředitele ESA Jeana-Jacquese Dordaina, generálního ředitele Rumunské kosmické agentury Maria-Ioana Pisa, rumunského ministra zahraničních věcí Teodora Baconschiho, generálního ředitele Rumunské kosmické agentury (ROSA) a kosmonauta Dumitra Dorina Prunariu, předsedy správní rady ROSA.

Rumunsko oplývá dlouholetou tradicí v oblasti kosmických aktivit, v sedmdesátých a osmdesátých letech 20. století bylo aktivně zapojeno do sovětského programu Interkosmos, jenž si kladl za cíl sjednotit ostatní socialistické země v aktivitách vedoucích k průzkumu vesmíru.

Rumunsko s ESA spolupracovalo již od roku 1992 a účastnila se řady projektů. Podpis přístupové smlouvy završil dlouholetou rumunskou aktivitu v této oblasti. Poté, co Rumunsko smlouvu ratifikuje a předloží ji francouzské vládě, stane se Rumunsko oficiálně 19. členským státem ESA, po České republice tak bude druhým z nových členských států EU, kterému se podařilo do ESA vstoupit.

Více informací o rumunských kosmických aktivitách naleznete na oficiálních stránkách ROSA:

http://www.rosa.ro

Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Administraci zajišťuje redakční systém společnosti NETservis s.r.o.