Česky English

Úvodní stránka Aktuality Rozloučení s družicí Sentinel-2B

Rozloučení s družicí Sentinel-2B

16.11.2016

Rozloučení s družicí Sentinel-2B

Jen několik týdnů před tím, než bude družice Sentinel-2B uložena do kontejneru a odeslána do Francouzské Guayany, odkud se v březnu 2017 vydá do vesmíru, měli zástupci médií a vědecké komunity poslední šanci spatřit druhý satelit evropského programu GMES/Copernicus.

Na události, která se konala v technickém středisku ESA ESTEC (European Space Research and Technology Centre) v nizozemském Noordwijku, představili projektoví manažeři ESA a Airbus Defence and Space zástupcům médií to, jak byla družice postavena a otestována – a jaké budou její přínosy.

„Jde o evropskou družici, kterou vytvořilo více než šedesát dodavatelů z patnácti zemí,“ vysvětluje Michael Menking ze společnosti Airbus, která stála v čele výrobu zajišťujícího průmyslového konsorcia. Přitom 29 z těchto firem bylo malých nebo středních.

Sentinel-2 dodává „barevné vidění“ evropskému programu monitorování životního prostřední GMES/Copernicus: pořizuje snímky ve vysokém rozlišení a přináší nové multispektrální schopnosti při monitorování změn zemského pokryvu, a to v bezprecedentních detailech a přesnosti.

Mise Sentinel-2 je navržená jako konstelace dvou družic Sentinel-2A a Sentinel-2B. První z nich, Sentinel-2A byla vypuštěna 23. června 2015 a dnes již rutinně poskytuje snímky pro monitorovací služby GMES/Copernicus Evropské unie. Jakmile bude vynesena na oběžnou dráhu druhá, Sentinel-2B, konstelace bude schopná zajistit pokrytí celé zeměkoule každých pět dní.

Informace z této mise pomohou – kromě jiného - zlepšit zemědělské praktiky, monitorovat světové lesní požáry, sledovat znečištění jezer a pobřežních vod a podílet se na mapování katastrof.

„Sentinel-2B bude pátou družicí vypuštěnou pro program GMES/Copernicus,“ uvádí ředitel programů dálkového průzkumu Země ESA Josef Aschbacher. „Sentinely, které jsou již na oběžné dráze, poskytují ohromný objem dat: dosud 6,5 petabajtů.“

„Zapracování tohoto objemu představuje zásadní výzvy, ovšem dle spokojenosti uživatelů mají tato data skutečnou cenu.“

Družice Sentinel získávají každý den větší množství dat, než je nahráno na Facebook uživateli ve formě obrázků.

„Otevřená a bezplatná politika přístupu k datům je jedním z klíčových úspěchů systému GMES/Copernicus – a také klíčem k jeho úspěchu,“ vysvětluje specialista na systém GMES/Copernicus při Evropské komisi Andras Roboz. Družice Sentinel-2 podporuje politiku Evropské unie a podporuje ekonomický růst, zvláště pak v oblasti malých firem.

Ovšem ještě před tím, než začne družice dodávat data, musí v pořádku dorazit na oběžnou dráhu. Jakmile byl v Nizozemí, prošel Sentinel-2B celou řadu testů, které jej měly připravit na start: včetně zkoušek odolnosti na vibrace, hluk, rozložení panelů slunečních baterií a fungování ve vakuové komoře simulující pobyt v tvrdých podmínkách kosmického prostředí.

Až budou testy dokončeny, bude družice dopravena do evropského kosmodromu v Kourou (stát Francouzská Guayana). Pokud se nestane nic mimořádného, dojde k tomu 5. ledna 2017.

Další informace (v angličtině) jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Administraci zajišťuje redakční systém společnosti NETservis s.r.o.