Česky English

Úvodní stránka Aktuality Rozbalení družice Gaia

Rozbalení družice Gaia

28.6.2013

Rozbalení družice Gaia Koncem letošního roku se vydá do vesmíru nová evropská družice Gaia, která má pozorovat miliardu hvězd. Než se tak stane, připravila ESA novou webovou „ministránku“, která je zaměřená právě na její misi.

Na webu www.esa.int/gaia najdete nejnovější informace o misi stejně jako články ze zákulisí, které vysvětlují její úkoly, popisují vlastní satelit, historii jeho vzniku – a ještě mnoho dalšího.

Na stránce jsou také odkazy na detailní zprávy a časopisecké články pokrývající předletové zkoušky, kterými musela družice Gaia projít před tím, než bude odeslána na evropský kosmodrom v Kourou (stát Francouzská Guayana).

Jakmile bude ve vesmíru, stráví Gaia pět let stanovováním přesné polohy a rychlosti pohybu jedné miliardy hvězd. Na každou z nich se zaměří zhruba sedmdesátkrát, přičemž zaznamená nejdůležitější charakteristiky jako jasnost, barvu nebo teplotu.

Výsledná statistika umožní astronomům identifikovat různé generace hvězdných populací a rekonstruovat jejich cestu vesmírem: tím získáme dosud nejdetailnější obrázek struktury naší galaxie a jejího dosavadního vývoje.

V animaci na webu ESA je Gaia zobrazena krátce po startu v okamžiku, kdy rozevírá svůj sluneční štít o průměru deseti metrů.

Štít plní dva účely. Jednak stíní citlivé teleskopy a kamery na palubě satelitu Gaia a jednak poskytuje energii k provozování družice. Gaia bude trvale natočena směrem od Slunce, takže spodní část štítu je pokryta slunečními bateriemi, které budou generovat elektrický proud.

Na ministránku budou s tím, jak se bude blížit termín startu, přidány další animace podobné této. V nich bude detailně vysvětlováno vzrušující dobrodružství, které na observatoř Gaia čeká a které nám pomůže lépe pochopit naše místo ve vesmíru.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Související články
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Administraci zajišťuje redakční systém společnosti NETservis s.r.o.