Česky English

Úvodní stránka Aktuality Rostliny na gravitační horské dráze

Rostliny na gravitační horské dráze

13.6.2018

Rostliny na gravitační horské dráze

Rostliny reagují mnohem rychleji a jsou citlivější, než si často představujeme: detekují změny světla ve zlomku sekundu a jsou schopné se za světlem natočit v řádu minut. Podobně rychle pak reagují na gravitaci. V prvním červnovém týdnu evropští vědci poprvé v historii sledovali kořeny rostlin v reálném čase, a to na palubě letounu vytvářejícího různé úrovně gravitace.

Kořeny jsou vedené gravitací, a takto také na Zemi nalézají svoji cestu dolů do hlíny. Ovšem co rostliny přiměje „pustit kořeny“ do zeminy ve stavu beztíže?

„Změněná gravitace má velký dopad na růst rostlin a my plně nerozumíme tomu, jak se s tím jejich buňky vypořádávají,“ komentuje vědec Franck Ditengou z Freiburské univerzity. Jeho výzkumný tým se skládá ze zástupců pěti univerzit napříč celou Evropou.

Sedmidenní kořeny byly vystaveny opakovanému působení mikrogravitace - od čtvrtiny do tří čtvrtin g - během první mezinárodní parabolické letové kampaně ve francouzském Bordeaux.

Zaznamenat prvotní reakce mladých rostlinek na částečnou gravitaci v řádu milisekund představovalo pro tým novou výzvu.

Kořeny byly pěstovány v Petriho miskách a následně přeneseny na palubu letadla ve speciálním výživném roztoku.

Vědci pak použili mikroskop s vysokým rozlišením pro monitorování až osmi rostlin během každého letu. Zařízení bylo vybavené lasery a rotačním diskem, který skenoval každý kořen ve vysokém rozlišení.

Fluorescentní označovače sledovaly změny buněk ve špičkách kořenů v reálném čase.

„Tento experiment je unikátní, protože nám dovoluje vidět, jak různé úrovně přetížení ovlivňují mechaniku nastavenou na podmínky běžné gravitace,“ vysvětluje Franck Ditengou.

Huseníček polní (arabidopsis thaliana) je pro biology velmi dobře známou rostlinou. Jeho rychlý růst a soustředné buňky ji učinily oblíbenou pro různé výzkumy. „Je také velmi dobře pozorovatelná mikroskopem a navíc snadno geneticky modifikovatelná,“ dodává Franck Ditengou.

Tým použil rostliny záměrně upravené tak, aby měly problém s vnímáním gravitace. Tito mutanti jsou totiž klíčoví pro zjištění toho, jak přesně a kdy ztrácí rostliny svoji schopnost vnímat gravitaci.

Předchozí experimenty na sondážních raketách, centrifugách s dlouhým ramenem a během letový kampaní zero-g odhalily rozsáhlé změny ve vnímání geny. A také deformace kořenové struktury. Výsledky se vědci chystají publikovat již brzy.

Dlouhá cesta ke kořenům přitom ještě není u konce. Pochopení růstu rostlin je prvním krokem k jejich adaptaci na vyšší výnosy.

V neposlední řadě bude pěstování rostlin ve vesmíru a na jiných planetách nezbytné pro další průzkum vesmíru.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Administraci zajišťuje redakční systém společnosti NETservis s.r.o.