Česky English

Úvodní stránka Aktuality Řídicí středisko mise Sentinel se rýsuje

Řídicí středisko mise Sentinel se rýsuje

23.7.2012

Řídicí středisko mise Sentinel se rýsuje Zatímco průmysloví partneři usilovně staví první družice řady Sentinel, experti ESA vyvíjejí a testují důležité systému řízení letu pro techniky, kteří budou mít za úkol družice na oběžné dráze ovládat.

Mise řady Sentinel zajistí operační potřeby programu Evropské komise GMES (Global Monitoring for Environment and Security).

GMES je historicky nejambicióznějším programem dálkového průzkumu Země. Bude poskytovat přesné, včasné a snadno dostupné informace, které pomohou zlepšit řízení životního prostředí, chápat a správně vyhodnocovat klimatické změny a zajistit civilní bezpečnost.

Takováto mise ovšem pochopitelně vyžaduje více, než jen postavit a vypustit družice. Pro týmy řízení letových operací ve středisku ESA ESOC (European Space Operations Centre) to znamená i vývoj nového hardware, software, síťových prostředků a dalších pozemních zdrojů, které jsou nezbytné pro provozování družice. Obecně se jim říká „pozemní segment“ nebo „segment letových operací“.

Od roku 2011 pracuje ve středisku ESOC tým specialistů, kteří mají za úkol vytvořit, nakonfigurovat a odzkoušet letový kontrolní systém pro Sentinel-2.

Mise Sentinel-2 se bude skládat ze dvou družic, které budou poskytovat snímky ve vysokém rozlišení. Ty mají být k dispozici pro uživatele pozemních aplikací nebo pro nouzové služby. První satelit je připravovaný na start v roce 2013.

Inženýři v řídicím středisku budou „hovořit“ s družicí Sentinel-2 pomocí patnáctimetrové parabolické antény umístěné na pozemní stanici ESTRACK ve švédské Kiruně.

Kontroloři budou posílat příkazy a přijímat telemetrii o stavu a činnosti palubních systémů (energie, počítače, orientace...).

V březnu tým dosáhl důležitého mezníku, když uskutečnil první spojení mezi řídícím střediskem v ESOCu a inženýrským modelem prvního páru družic, který se nachází v testovacím zařízení společnosti Astrium v německém Friedrichshafenu.

Dvoudenní úvodní „ověřovací testy systému“ umožnily technikům prověřit, že palubní software funguje správně. Navíc bylo zahájeno testování běžných letových procedur.

„Test představoval velkou výzvu, protože se uskutečnil dříve, než je běžné a protože pro něj nebyl k dispozici simulátor pro zkoušení procedur,“ vysvětluje manažer operací mise Sentinel-2 Franco Marchese.

„Úspěch prověrky znamená, že můžeme pokračovat v budování pozemního segmentu. Přitom pozemní řídicí systém pro první tři páry družic Sentinel velmi podobný – o to je úspěch testu důležitější.“

Družice Sentinel-2 vyrábí firma Astrium, Sentinel-1 Thales Alenia Space (Itálie) a Sentinel-3 Thales Alenia Space (Francie).

„Další podobné prověrky systémů jsou plánované na konec letošního roku a na rok 2013, kdy týmy v ESOCu opět propojí kontrolní systémy s inženýrskými a letovými modely družic v Německu, Římě a Cannes,“ doplňuje manažer pozemního segmentu projektu Sentinel Juan Piñeiro.

„Testy družic A pro Sentinel-3 a Sentinel-1 se uskuteční v červnu a srpnu. Úvodní ověřovací test pro družici B mise Sentinel-2 proběhne v říjnu.“

Podobně jako všechny mise provozované ESA, budou každodenní provoz družic Sentinel dozorovat specialisté z dalších týmů – letové dynamiky, pozemních zařízení, podpory software...

„Připravit všechno na start je dlouhá a mravenčí práce. Vlastnímu vypuštění družice pak musí předcházet příprava zdrojů, které umožní její řízení v letech následujících stejně jako plnohodnotné využití získaných dat,“ dodává vedoucí letových operací v ESA Manfred Warhaut.

„Coby přední evropská organizace na poli kosmického výzkumu a vývoje, má ESA unikátní znalosti ve vývoj pozemní infrastruktury a provozování letového segmentu. A to vše je zastřešeno týmovou prací, bez níž by žádná mise nemohla uspět.“

Další informace naleznete v české sekci portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril