Česky English

Úvodní stránka Aktuality Registrace nouzových bójí systému pátrání a záchrany COSPAS-SARSAT

Registrace nouzových bójí systému pátrání a záchrany COSPAS-SARSAT

30.11.2011

Registrace nouzových bójí systému pátrání a záchrany COSPAS-SARSAT V důsledku vzrůstajících outdoorových aktivit si stále více občanů z důvodu bezpečnosti pořizuje osobní prostředky pro lokalizaci své polohy (nouzové bóje). V případě nehody a jejich aktivace vysílají nouzový signál, který je zachycen družicovým systémem pátrání a záchrany známým pod označením COSPAS-SARSAT. Ten následně informaci zpracuje a umožní aktivovat záchranné složky.

Občané si mohou pořídit několik typů těchto zařízení spadajících do kategorie přístrojů ELT (Emergency Localisation Transmitter) pro letouny, EPIRBs (Emergency Position Indicating Radio Beacons) pro plavidla a PLB (Personal Locator Beacons) pro osobní užití.

V této souvislosti je vhodné (i povinné), aby každý takový to vysílač byl v systému COSPAS-SARSAT registrován, aby záchranné složky měly alespoň základní představu o události a mohli efektivněji naplánovat zásah.

Žadatelé o registraci nouzových bójí (občané ČR) by se měli přímo obracet na Řízení letového provozu, Záchranné koordinační středisko Jeneč (pro zařízení v letadlech), MD ČR odbor plavby (pro zařízení na plavidlech) anebo Český telekomunikační úřad.

Více informací o systému COSPAS-SARSAT a možnostech registrace ELT zařízení lze získat na stránkách www.cospas-sarsat.org.

Do systému pátrání a záchrany bude v budoucnu přispívat i evropský globální družicový navigační systém Galileo. Jedna z plánovaných služeb bude i služba pátrání a záchrany (SAR), která předá zachycená nouzová vysílání do systému COSPAS-SARSAT. Navíc bude systém obsahovat i „zpětný datový kanál“, kterým bude moci řídící centrum odeslat informaci uživateli o zachycení nouzového signálu a zahájení záchranné operace. Nouzová bóje služby SAR Galileo bude tedy obsahovat i přijímací kanál. 

Více o systému Cospas-Sarsat na adrese http://www.cospas-sarsat.org/
 

Image source: COSPAS_SARSAT

Autor: Václav Šimice   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril