Česky English

Úvodní stránka Aktuality Raketový motor pro nosiče Ariane 6 a Vega-C byl naplněný

Raketový motor pro nosiče Ariane 6 a Vega-C byl naplněný

7.11.2017

Raketový motor pro nosiče Ariane 6 a Vega-C byl naplněný

První prototyp ve skutečné velikosti raketového motoru, který bude pohánět rakety Ariane 6 a Vega-C na cestě do vesmíru, byl naplněný inertní pohonnou hmotou. Stalo se tak v rámci příprav na testy na evropském kosmodromu ve Francouzské Guayaně.

P120C je největší v jednom kuse kdy vyrobený raketový motor na tuhé pohonné látky.

Každý motor P120C ponese přes 140 t pohonných látek uvnitř pláště z uhlíkového vlákna. Ten bude mít délku 11,5 m a průměr 3,4 m. Je odvozený ze stávajícího prvního stupně rakety Vega P80, který obsahuje 88 t pohonných látek.

Návrh staví na existujících znalostech a zkušenostech získaných z provozu P80 na raketě Vega. Na nosiči Vega-C tak zvýší její kapacitu. Dva nebo čtyři motory P120C (v závislosti na verzi) pak budou připevněné k Ariane 6 jako pomocné bloky při startu.

Plášť motoru, který byl přivezený v létě z italské firmy Avio, byl na evropském kosmodromu Kourou naplněný inertní hmotou během zhruba 36 hodin.

Nehořlavá látka svou hustotou a dalšími charakteristikami podobná skutečné pohonné hmotě má výhodu v tom, že technici mohou bezpečně testovat veškeré nové vybavení a procedury.

Za naplnění a uzavřené motoru se nyní směs v něm musí stabilizovat, vychladnout a vytvrdit („dozrát“), což zabere 10 dní.

Další testy s motorem, nyní už v horizontální poloze (k plnění došlo v poloze vertikální – pozn. předkladatele) mají potvrdit, že je připravený k integraci s dalšími komponenty. K tomu má dojít v lednu příštího roku.

Všechny tyto testy představují kroky k naplnění dalšího prototypu motoru skutečnými pohonnými látkami (listopad 2017) a jeho zážehu na statickém stavu (duben 2018).

S premiérou rakety Vega-C se počítá v polovině roku 2019. Její nosnost by měla být 2,2 t na referenční polární dráhu ve výši 700 km nad Zemí; stávající Vega má přitom 1,5 t.

Úvodní let Ariane 6 je plánovaný na rok 2020. Nový nosič pak bude postupně zvyšovat svoji letovou frekvenci tak, aby plně nahradil stávající Ariane 5.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Všechna práva vyhrazena © 2020 NETservis s.r.o.