Česky English

Úvodní stránka Aktuality Raketa Vega se připravuje na premiéru

Raketa Vega se připravuje na premiéru

5.12.2011

Raketa Vega se připravuje na premiéru Program nosné rakety Vega si na své konto ve velmi krátké době připsal několik významným mezníků: byl vydán souhlas se zahájením kvalifikačního letového programu, ESA a Arianespace objednaly čtyři nové nosiče a byly zahájeny studie, zdali je možné raketu použít pro misi LISA Pathfinder.

Ve dnech 13. a 14. října proběhla v italském Frascati revize FRR (Flight Readiness Review). Na jejím základě se ředitel ESA rozhodla zahájit předstartovní kampaň vedoucí ke kvalifikačnímu letu rakety Vega. Společnost Arianespace jej bude zajišťovat personálně. Jednotlivé stupně nosné rakety dorazily na kosmodrom 24. října a vlastní kampaň bude formálně zahájena 7. listopadu 2011 umístěním prvního stupně na startovací rampu. Premiérový start je pak plánovaný na konec ledna 2012.

ESA, Arianespace a ELV, což je hlavní dodavatel programu Vega, podepsaly v září kontrakt na dodávku čtyř dalších nosičů z operační série. Kontrakt doplňuje nákup prvního operačního nosiče dojednaný během loňského roku, čímž je pokryto všech pět zamýšlených startů následujících v rámci programu Verta po kvalifikačním letu.

Zároveň započaly studie, které mají vyhodnotit vhodnost rakety Vega pro vynesení vědecké družice LISA Pathfinder. Studie se rozběhly koncem září. Startovací okno této mise je přitom od října 2013 do září 2014.

Vega je nový evropský nosič menší kategorie. Její kapacita ideálně doplní těžkou raketu Ariane-5 a střední nosič Sojuz. Je navržena tak, aby mohla vynášet širokou paletu nákladů a jeho konfigurací. Je tak schopná adekvátně reagovat na různé požadavky trhu a příležitosti, které se objeví.

Například nabízí konfigurace, které jsou schopné vynášet jak jednotlivé družice, tak jeden hlavní náklad plus až šest sekundárních mikrosatelitů.

Vega je navržena k vynášení zařízení o hmotnosti 300 až 2500 kg, a to v závislosti na typu oběžné dráhy, kterou si konkrétní let žádá. Referenční mise počítá s kapacitou 1500 kg na polární dráhu ve výšce 700 km.

Vega představuje společný program ESA, který je financovaný Itálií, Francií, Španělskem, Belgií, Nizozemskem, Švýcarskem a Švédskem.

Hlavním kontraktorem je firma ELV SpA, kterou ze sedmdesáti procent vlastní Avio SpA a ze zbývajících třiceti italská kosmická agentura ASI. ELV je zodpovědná za vývoj a výrobu nosiče stejně jako za jeho dopravu a montáž na kosmodromu.

Jakožto budoucí provozovatel systému je za startovní operace zodpovědná společnost Arianespace.

Spolupráce české firmy na realizaci tohoto projektu

Již od roku 2007 se na kosmodromu v Kourou ve Francouzské Guyaně aktivně účastní realizace některých projektů také česká firma G.L.Electronic.

Tato firma pod vedením italské firmy Telematic Solutions již spolupracovala na realizaci projektu Mangousta (Bezpečnostní kamerový a IR systém pro jednotlivé sektory kosmodromu).

V loňském a letošním roce firma pokračovala úspěšnou šestiměsíční spoluprací na nosiči Sojuz, opět pod vedením firem Carlo Gavazzi Space a Telelmatic Solutions.

Spolupráci na nosiči Vega firma zahájila v roce již 2008, kdy se pod přímým vedením firmy Carlo Gavazzi Space aktivně účastní realizace instalace a integrace systémů A/V, monitorovacích, telefonních a bezpečnostních systémů, dále pak signalizace uniku plynů, požárů apod. Tato spolupráce je plánována až do 26. ledna 2012.

Firma G.L.Electronic ve spolupráci firem Carlo Gavazzi Space a TEMIS zrealizovala také výrobu externího letového hardware k projektu LARES, Almasat a Cubsat.

V minulých dnech se pracovníci GL Electronic aktivně účastnili transportu a vlastní manipulace se satelitem již v integračním prostoru kosmodromu ve Francouzské Guyaně, což je většinou jedna z posledních operací před vlastním finálním zaintegrováním na nosič. A právě LARES bude prvním satelitem, který bude raketou Vega vynesen.

Firma G.L.Electronic je dokladem toho, že každý podobný úspěch v mezinárodních projektech je nutno chápat i jako prestižní záležitostí, otevírající další pracovní možnosti. V širším měřítku se pak touto cestou daří zdárně prezentovat nejen firmu jedinou, ale i český průmysl jako celek a pokračovat tak v tradici české účasti na kosmických aktivitách na mezinárodní úrovni.


Bližší informace naleznete v české sekci webu ESA.

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Všechna práva vyhrazena © 2020 NETservis s.r.o.