Česky English

Úvodní stránka Aktuality Raketa Vega poletí s experimentálním návratovým zařízením ESA

Raketa Vega poletí s experimentálním návratovým zařízením ESA

22.12.2011

Raketa Vega poletí s experimentálním návratovým zařízením ESA Do fáze detailního plánování vstoupila možnost startu experimentálního zařízení ESA IXV (Intermediate eXperimental Vehicle) na palubě nové evropské rakety Vega. Tím se významně přiblížil jeho let aktuálně plánovaný na rok 2014.

Ač poletí jen na suborbitální dráhu, bude IXV simulovat během návratu do zemské atmosféry profil přistání ze skutečné oběžné dráhy. Tím otestuje a prověří nové kritické technologie pro budoucí návratová zařízení. Ke startu dojde z evropského kosmodromu ve Francouzské Guayaně.

Zařízení dosáhne výška 450 km a rychlosti 7,5 km/s v okamžiku, kdy se začne nořit zpět do atmosféry. Během hypersonické a supersonické fáze letu bude sbírat velké množství dat, zatímco jeho trajektorii budou řídit jak trysky, tak aerodynamické klapky.

IXV se bude v závěrečné fázi snášet na padáku a přistane ve vlnách Tichého oceánu, odkud jej k poletové analýze vyloví záchranné oddíly.

ESA a poskytovatel nosného prostředku Arianespace podepsaly 14. prosince kontrakt, v němž se zavázaly podrobně analyzovat možnosti startu zařízení IXV na raketě Vega. Půjde o součást programu VERTA (Vega Research and Technology Accompaniment).

Kvalifikační let rakety je plánovaný na konec ledna příštího roku a bude znamenat předehru před pěti demonstračními misemi VERTA které mají za cíl představit plnou flexibilitu systému.

Program s plánovanou frekvencí dvou startů ročně má zajistit hladký přechod rakety Vega ke komerčnímu využití.

Po vývoji kritických technologií a finalizaci podoby zařízení IXV bude následovat výroba, montáž a zkoušky, jejichž cílem bude vypustit toto zařízení během startovacího okna od ledna do září 2014.

Již dnes přitom byla zahájena příprava pozemní sítě pro misi, která se bude skládat z řídicího střediska, pozemních stanic pro zajištění telemetrie, přenosných antén a celé komunikační infrastruktury.

Vega je nový evropský nosič menší kategorie. Jeho kapacita ideálně doplní těžkou raketu Ariane-5 a střední nosič Sojuz. Je navržen tak, aby mohl vynášet širokou paletu nákladů a jeho konfigurací. Vega je schopná adekvátně reagovat na různé požadavky trhu a příležitosti, které se objeví.

Například nabízí konfigurace, které jsou schopné vynášet jak jednotlivé družice, tak jeden hlavní náklad plus až šest sekundárních mikrosatelitů.

Vega je určena k vynášení zařízení o hmotnosti 300 až 2500 kg, a to v závislosti na typu oběžné dráhy, kterou si konkrétní let žádá. Referenční mise počítá s kapacitou 1500 kg na polární dráhu ve výšce 700 km.


Spolupráce české firmy na realizaci tohoto projektu

Již od roku 2007 se na kosmodromu v Kourou ve Francouzské Guyaně aktivně účastní realizace některých projektů také česká firma G.L.Electronic.

Tato firma pod vedením italské firmy Telematic Solutions se již dříve podílela na realizaci projektu Mangousta (Bezpečnostní kamerový a IR systém pro jednotlivé sektory kosmodromu).

V loňském a letošním roce pak firma G. L. Electronic pokračovala úspěšnou šestiměsíční spoluprací na pozemním zařízení pro nosič Sojuz, tentokrát pod vedením firem Carlo Gavazzi Space a Telelmatic Solutions.

Spolupráci na nosiči Vega firma zahájila v roce již 2008, kdy se pod přímým vedením firmy Carlo Gavazzi Space aktivně účastnila realizace instalace a integrace systémů A/V, monitorovacích, telefonních a bezpečnostních systémů, dále pak signalizace úniku plynů, požárů apod. Tato spolupráce je plánována až do 26. ledna 2012 (aktuálně plánovaný termín premiéry rakety Vega).

Firma G.L.Electronic ve spolupráci firem Carlo Gavazzi Space a TEMIS zrealizovala také výrobu hardware k projektu LARES, Almasat a Cubsat. Šlo o konektory (elektrické i mechanické) mezi jednotlivými funkčními celky satelitů stejně jako pro připojení externích zařízení (napájení, kontrola apod.).

V těchto dnech se pracovníci G.L. Electronic aktivně účastní transportu a vlastní manipulace se satelitem v integračním prostoru kosmodromu ve Francouzské Guyaně, což je většinou jedna z posledních operací před finálním umístěním na nosič. A právě LARES bude prvním satelitem, který raketa Vega vynese.

Firma G.L.Electronic je dokladem toho, že každý podobný úspěch v mezinárodních projektech je nutno chápat i jako prestižní záležitostí, otevírající další pracovní možnosti. V širším měřítku se pak touto cestou daří zdárně prezentovat nejen firmu jedinou, ale i český průmysl jako celek a pokračovat tak v tradici české účasti na kosmických aktivitách na mezinárodní úrovni.

Další informace naleznete v české sekci webu ESA.

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Všechna práva vyhrazena © 2020 NETservis s.r.o.