Česky English

Úvodní stránka Aktuality Raketa Vega je připravena na první start

Raketa Vega je připravena na první start

20.1.2012

Raketa Vega je připravena na první start Minulý pátek byly dokončeny závěrečné kontroly nové evropské kosmické rakety Vega. Tím technici na kosmodromu Kourou (Francouzská Guayana) dosáhli významného mezníku na cestě k jejímu premiérovému startu.

Předstartovní příprava pro novou raketu Vega začala v listopadu 2011 umístěním prvního stupně P80 na vypouštěcí rampu. Tento byl následně doplněn o druhý a třetí stupeň, oba využívající pevné pohonné látky. A nakonec dostala Vega i stupeň čtvrtý, AVUM (Attitude & Vernier Upper Module) na kapalné palivo a okysličovadlo.

Všechny čtyři stupně prošly závěrečnými testy, které obsahovaly zkoušky avioniky, řízení, telemetrie, pohonných systémů, oddělovací pyrotechniky či bezpečnostních prvků.

Testy vyvrcholily 13. ledna „syntetickou kontrolní zkouškou“, při níž byly systémy nosiče Vega uvedeny do startovacího režimu – podobně jako při skutečné misi. Šlo o závěrečné „přejímací testy“, během nichž byl například pohonný systém stupně AVUM natankovaný a natlakovaný.

Jednotlivé systémy rakety byly ovládány přímo z řídícího střediska, aby došlo k co nejvěrnější simulaci předstartovní přípravy. Kontrolu pak převzal palubní software a simuloval jednotlivé fáze letu. Stejně tak došlo k prověření komunikace mezi raketou a pozemním střediskem.

Vyhodnocení zkoušky potvrdilo, že všechno proběhlo tak, jak mělo a že je nosná raketa připravena k letu.

K raketě Vega bude v nejbližší době připojená „horní část“: aerodynamický kryt a vynášeným zařízením. Následovat má další kontrola nyní již zkompletovaného nosiče a zkušební odpočítávání.

První start nesoucí označení VV01 je nyní chystaný na 9. února 2012. Na oběžnou dráhu vynese devět družic: italská kosmická agentura dodala satelity LARES a ALMASat-1, s nimiž poletí sedm družic z kategorie CubeSat dodaných evropskými univerzitami.

Cílem letu je kvalifikovat celý systém Vega: tedy nejen vlastní raketu, ale také pozemní infrastrukturu a operace. A to od předstartovní přípravy přes oddělení vynášeného nákladu až po likvidaci horního stupně.

Raketa Vega je navržena tak, aby si byla schopná poradit s širokou paletou misí a nákladů plus jejich konfigurací – aby tak byla schopná operativně reagovat na různé požadavky, které se objeví.

Například nabízí konfigurace, které jsou schopné vynášet jak jednotlivé družice, tak jeden hlavní náklad plus až šest sekundárních mikrosatelitů.

Vega je navržena k vynášení zařízení o hmotnosti 300 až 2500 kg, a to v závislosti na typu oběžné dráhy, kterou si konkrétní let žádá. Referenční mise počítá s kapacitou 1500 kg na polární dráhu ve výšce 700 km.


Spolupráce české firmy na realizaci tohoto projektu

Již od roku 2007 se na kosmodromu v Kourou ve Francouzské Guyaně aktivně účastní realizace některých projektů také česká firma G. L. Electronic.

Tato firma pod vedením italské firmy Telematic Solutions se již dříve podílela na realizaci projektu Mangousta (bezpečnostní kamerový a IR systém pro jednotlivé sektory kosmodromu).

V letech 2010 a 11 pak firma G. L. Electronic pokračovala úspěšnou šestiměsíční spoluprací na pozemním zařízení pro nosič Sojuz, tentokrát pod vedením firem Carlo Gavazzi Space a Telelmatic Solutions.

Spolupráci na nosiči Vega firma zahájila v roce již 2008, kdy se pod přímým vedením firmy Carlo Gavazzi Space aktivně účastnila realizace instalace a integrace systémů A/V, monitorovacích, telefonních a bezpečnostních systémů, dále pak signalizace úniku plynů, požárů apod. Tato spolupráce je plánována až do 9. února 2012 (aktuálně plánovaný termín premiéry rakety Vega).

Firma G.L.Electronic ve spolupráci firem Carlo Gavazzi Space a TEMIS zrealizovala také výrobu hardware k projektu LARES, Almasat a Cubsat. Šlo o konektory (elektrické i mechanické) mezi jednotlivými funkčními celky satelitů stejně jako pro připojení externích zařízení (napájení, kontrola apod.).

V těchto dnech se pracovníci G.L. Electronic aktivně účastní transportu a vlastní manipulace se satelitem v integračním prostoru kosmodromu ve Francouzské Guyaně, což je většinou jedna z posledních operací před finálním umístěním na nosič. A právě LARES bude prvním satelitem, který raketa Vega vynese.

Firma G.L.Electronic je dokladem toho, že každý podobný úspěch v mezinárodních projektech je nutno chápat i jako prestižní záležitostí, otevírající další pracovní možnosti. V širším měřítku se pak touto cestou daří zdárně prezentovat nejen firmu jedinou, ale i český průmysl jako celek a pokračovat tak v tradici české účasti na kosmických aktivitách na mezinárodní úrovni.

Další informace naleznete v české sekci webu ESA.

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Administraci zajišťuje redakční systém společnosti NETservis s.r.o.