Česky English

Úvodní stránka Aktuality Raketa Ariane 5 vynesla nejtěžší telekomunikační náklad

Raketa Ariane 5 vynesla nejtěžší telekomunikační náklad

2.6.2017

Raketa Ariane 5 vynesla nejtěžší telekomunikační náklad

Raketa Ariane 5, kterou provozuje společnost Arianespace, vynesla svůj nejtěžší telekomunikační náklad v historii poté, co na plánované oběžné dráhy bezpečně dopravila družice ViaSat-2 a Eutelsat-172B. 

Ke startu došlo 1. června ve 23:45 h GMT (20:45 h místního času, 1:45 h středoevropského času – ale to bylo už 2. června) z evropského kosmodromu Kourou (stát Francouzská Guayana). Mise trvala zhruba 41 minut.

Družice ViaSat-2 se startovací hmotností 6418 kg byla uvolněna na samostatnou dráhu jako první, a to 29 minut po startu. Následoval ji satelit Eutelsat-172B o hmotnosti 3551 kg, který byl uvolněný o 12 minut později.

Družice ViaSat-2, kterou vlastní a provozuje společnost ViaSat, bude poskytovat rozšířené širokopásmové pokrytí Severní a Střední Ameriky, Karibiku, severní části Jižní Ameriky a leteckým i námořním cestám v Atlantickém oceánu mezi Severní Amerikou a Evropou. Plánovaná životnost družice je více než 14 let.

Satelit Eutelsat-172B je družice vyrobená v Evropě pro organizaci Eutelsat. Poskytovat bude telekomunikační a širokopásmové služby, stejně jako připojení k internetu za letu a konektivitu na námořních linkách v Asijsko-pacifickém regionu. Má navrhovanou životnost více než 15 let.

Celková hmotnost vynášeného nákladu během tohoto startu byla 10865 kg. Na družice přitom připadlo 9969 kg, zbytek pak na adaptéry a podpůrné struktury.

Let VA237 byl 93. misí rakety Ariane 5.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Všechna práva vyhrazena © 2020 NETservis s.r.o.