Česky English

Úvodní stránka Aktuality Raketa Ariane-5 si připsala padesátý úspěšný start v řadě

Raketa Ariane-5 si připsala padesátý úspěšný start v řadě

15.8.2012

Raketa Ariane-5 si připsala padesátý úspěšný start v řadě Druhého srpna se uskutečnil padesátý úspěšný start rakety Ariane-5 v řadě: nosič byl vypuštěný z evropského kosmodromu ve Francouzské Guayaně, odkud dopravil na stanovenou přechodovou dráhu ke geostacionární dvojici telekomunikačních družic, Intelsat-20 a Hylas-2.

Start letu VA208 se uskutečnil ve čtvrtek 2. srpna ve 22:54 h středoevropského času (tedy v 17:54 h místního času). Šlo o čtvrtý start Ariane-5 v roce 2012, která jeho úspěšnou realizací pokračovala v řadě misí bez selhání započaté v roce 2003.

Včetně dvojice vynášených zařízení měla 50,5 m vysoká Ariane-5 ECA hmotnost 780 tun. Cílová oběžná dráha měla perigeum (nižší bod) 249,5 km a apogeum (vyšší bod) 35 934 km se sklonem šest stupňů k rovníku.

Jakmile byly umístěné na přechodovou dráhu, využijí družice svých vlastních palubních motorů k tomu, aby se dostaly na kruhovou geostacionární dráhu: zde se pohybují stejně rychle, jako se pohybuje Země díky své rotaci, takže z pohledu pozemského pozorovatele zůstávají nehybné.

Intelsat-20 se startovní hmotností 6090 kg byl postavený pro mezinárodního družicového operátora Intelsat americkou společností Space Systems/Loral.

Satelit bude umístěný na geostacionární dráze na pozici 68,5 stupně východní délky – nad Indickým oceánem – odkud nahradí starší družice Intelsat-7 a -10 při poskytování televizních, telefonních a přenosových služeb pro Evropu, Afriku, Rusko a Střední východ.

Hylas-2 měl startovací hmotnost 3325 kg a byl vyrobený pro britskou firmu Avanti Communications americkou společností Orbital Sciences Corporation.

Umístěný bude na geostacionární oběžné dráze nad 33,5 stupněm západní délky – nad Atlantikem – odkud bude zajišťovat širokopásmové internetové spojení v pásmu Ku a dvoucestné datové služby pro Evropu, Afriku a Střední východ.

Hmotnost vynášeného nákladu (obě družice plus podpůrné konstrukce) byla 10 183 kg, což je pro Ariane-5 rekord.

 

Profil letu VA208

Jako první se na startovací rampě zažehuje hlavní stupeň Ariane-5 na kryogenní kapalné pohonné látky. O sedm sekund později dochází k zážehu dvojice pomocných motorů na tuhé palivo – a nosič se ve zlomku sekundy odpoutá od země.

Pomocné motory jsou odhozeny po 2 min 21 s letu, následuje ještě odhození aerodynamického krytu chránícího při průletu atmosférou vynášený náklad. Děje se tak 3 min 16 s po startu.

Hlavní motor rakety je vypnut v okamžiku, kdy hodiny ukazují 8 min 57 s letu. O šest sekund později se od prvního stupně oddělí stupeň horní s vynášeným nákladem.

O další čtyři sekundy později je zažehnutý horní stupeň na kryogenní paliva a aktivní část letu pokračuje. Vypíná se ve 25. minutě a 25. sekundě letu ve výšce 658 km: v tomto okamžiku činí dosažená rychlost 9352 m/s (33 667,2 km/h). Právě bylo dosaženo dráhy přechodové ke geostacionární.

Přesně 28 min 1 s po zážehu hlavního motoru prvního stupně se od nosiče odděluje družice Intelsat-20. Následuje ji Hylas-2 (34 min 17 s).

Další informace naleznete v české sekci portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality | Vybrané aktuality a články   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Související články
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril