Česky English

Úvodní stránka Aktuality Putování pro mise Sentinel

Putování pro mise Sentinel

14.3.2018

Putování pro mise Sentinel

Dvě vědecké výpravy překonaly vzdálenost 26 tisíc kilometrů napříč Atlantickým oceánem, aby získaly důležitá data pro družice Sentinel systému GMES/Copernicus. Ty totiž – krom jiného – dodávají kritické informace o stavu našich oceánů.

Informace z družic Sentinel jsou využívány myriádou způsobů, které dělají naše životy a práci mnohem efektivnější.

Například předpovídání počasí je důležité pro bezpečnost lodní dopravy nebo práci na moři. A studování biologické produktivity zase pomáhá oblastem, jako je rybářský průmysl.

Proto je zásadní sledovat kvalitu dat průběžně během celé životnosti družice. To znamená získávání hodnot přímo v terénu, které pak mohou být srovnány s pozorováními prováděnými z vesmíru.

V letech 2016 a 17 prováděl tým vědců právě takovýto sběr dat a plavil se měsíce na mořích od Velké Británie až po nejjižnější části Atlantického oceánu, aby sbírali referenční data týkající se chlorofylu, teploty moří a dalších hodnot.

Oceánograf ESA Craig Donlon vysvětluje: „Záleží na těchto měřeních, která jsou plně sledovatelná, nezávislá a sbíraná podle přesně dané metodiky.“

„Představují přitom základ pro to, aby družicová data mohla být využívána s jistotou správnosti pro praktické aplikace i vědecký výzkum.“

Gavin Tilstone z Plymouth Marine Laboratory k tomu dodává: „Každá expedice trvala zhruba sedm týdnů.“

„Na cestě k ostrovům Jižní Georgia a na Falklandské ostrovy jsme provedli vždy zhruba milión měření, a to včetně informací o barvě oceánů, jejich povrchové teplotě a pohybu vln.“

„Cestovali jsme skrze rozdílné režimy oceánů, takže tato měření jsou proměnlivá, jak jen je možné. A to od produktivních pobřežních oblastí do pouštím podobných vírů ve středu oceánů, kam se výzkumné lodě jen zřídkakdy dostanou.“

A co je obzvláště důležité: pokud to bylo možné, tak byla měření prováděna v době, kdy docházelo k přeletům družic Sentinel.

„Bylo též důležité porovnat měření z různých přístrojů na výzkumných lodích, což zajistilo jejich nejvyšší kvalitu a co nejpřesnější kalibraci před tím, než byly jejich výstupy srovnány s družicovými daty,“ doplňuje Gavin Tilstone.

Prvotní náhled na data naznačuje, že měření chlorofylu v oceánech družicí Sentinel-3A, stejně jako přístroje pro sledování barvy moří, lze mírně vylepšit. Zjištěné skutečnosti jsou tak nyní zanášeny do řetězce zpracování dat.

Oceánograf Craig Donlon to komentuje: „Je to přesně to, proč jsou tyto kampaně tak zásadní. Zvyšují jistotu v naše mise a datové produkty a ukazují na problémy, které pak našimi odborníky mohou být snadno vyřešeny. Pravidelně opakované kampaně jsou základem našich družicových misí, protože poskytují jistotu kvality pro naše uživatele.“

Mise GMES/Copernicus Sentinel-1, Sentinel-2 a Sentinel-3 získávají různé typy dat o oceánech.

Například Sentinel-1 může být využívaný ke studiu vln a ropných skvrn, Sentinely-2 a -3 pak nabízejí informace o fytoplanktonu, který představuje základ mořského potravního řetězce a je zároveň důležitý pro balancování obsahu oxidu dusičitého v atmosféře.

Mise Sentinel-3 je navíc využívána pro mapování teploty povrchu moří, jejíž znalost je nezbytná pro předpovídání počasí. Navíc informace o fytoplanktonu a teplotě jsou důležité pro lepší pochopení toho, jak se naše oceány mění.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Všechna práva vyhrazena © 2020 NETservis s.r.o.