Česky English

Úvodní stránka Aktuality První snímky z družice Sentinel-2B předané laserem

První snímky z družice Sentinel-2B předané laserem

11.7.2017

První snímky z družice Sentinel-2B předané laserem

S tím, jak se přiblížil začátek operačního provozu družce Sentinel-2B, tak se tento nejnovější přírůstek systému GMES/Copernicus spojil s komunikační družicí Alphasat, a to pomocí laseru na vzdálenost téměř 36 tisíc kilometrů. Snímky Země byly tímto způsobem předané do pozemního střediska jen okamžik poté, co vznikly.

Test, který byl provedený v rámci postartovních zkoušek družice Sentinel-2B, pracoval s pruhem snímků zachycujících Evropu a Severní Ameriku. Přenos dat trval šest minut.

Úspěch byl možný nejen díky špičkové laserové technologii, ale také díky síle partnerství ESA s kosmickým průmyslem a Evropskou unií.

Po stratu 7. března 2017 je družice Sentinel-2B připravena na předání do operačního provozu k 15. červnu. Tím se přidá ke svému dvojčeti, družici Sentinel-2A, která už dodává množství snímků ve vysokém rozlišení pro program monitorování životního prostředí GMES/Copernicus, který probíhá pod záštitou Evropské unie.

Mise Sentinel-2 neposkytuje jen informace, které pomáhají zlepšovat zemědělské praktiky a mapovat zemský pokryv, ale také asistuje při monitorování světových lesů, detekuje znečištění jezer a pobřežních vod a podílí se na mapování katastrof. Mnoho z těchto aplikací je přitom závislých na snímkování vybrané oblasti v rychlém sledu po sobě.

Dvojice družic Sentinel-2 krouží kolem Země – ale na protilehlých stranách. Každá z nich má přitom šíři záběru 290 km, takže společně mohou nasnímat celý globus každých pět dní. Evropu pak nasnímají jednou za dva až tři dny.

Někdy jsou ale informace potřeba rychleji nebo dokonce nepřetržitě. V tu chvíli mohou přijít ke slovu lasery, které tak doplní standardní síť pozemních stanic.

Obíhajíce Zemi po polární oběžné dráze (při každém oběhu Země přelétají severní i jižní pól) ve výšce téměř 800 kilometrů přenášejí družice Sentinel-2 svá data na Zemi pravidelně, ovšem jen při průletech nad pozemními stanicemi v Evropě.

Ovšem geostacionární družice ve výšce 36 tisíc kilometrů nad Zemí mají své pozemní stanice v permanentním výhledu, takže mohou okamžitě předávat obrovská množství dat.

Družice Sentinel-2 jsou vybaveny terminály, s jejichž pomocí lze předávat data s pomocí laserů k družicím na geostacionární dráze jako je třeba Alphasat nebo EDRS (European Data Relay System). Tyto pak následně přeposílají data ze Sentinelu-2 dále na zemi.

Satelity Sentinel-1 systému GMES/Copernicus jsou vybaveny shodnými terminály.

Vedoucí pozemního segmentu systému GMES/Copernicus v ESA Eric Monjoux k tomu uvádí: „Systém EDRS už teď významným způsobem zvýšil dodávku dat z družice Sentinel-1. Stejné výhody očekáváme v brzké době i pro data z mise Sentinel-2.“

Stejně jako jde o pozoruhodný technologický úspěch, tak tento novátorský systém je úspěchem modelu partnerství veřejného a soukromého sektoru (Public-Private Partnership) mezi ESA a evropským průmyslem.

Nejnovější test otevírá cestu pro ještě větší příležitosti pro Evropskou unii, tedy stěžejního zákazníka EDRS, která získá přístup k velkým objemům dat extrémně rychle. Ocení to zvláště služby pro každodenní vylepšování životů a ochranu životního prostředí.

Systémové manažer mise Sentinel-2 v ESA Omar Sy k tomu uvádí: „Laserové spojení je tak trochu jako optické vlákno v nebi, které může spojovat družice Sentinel-2 s Evropou prostřednictvím geostacionárních družic.“

„Test, který bylo možné uskutečnit díky spolupráci mezi ESA, německým Střediskem kosmických operací v Oberpfaffenhofenu, firmami Tesat, Airbus a organizací Inmarsat ukázal, že vše pracuje tak, jak má.“

„To znamená, že jakmile bude přejímka družice Sentinel-2B dokončena, bude tato schopna skrze ‘kosmickou datovou dálnici’ EDRS vmžiku předávat obrovské objemy dat. EDRS je přitom první optickou družicovou komunikační sítí na geostacionární dráze na světě.“

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Administraci zajišťuje redakční systém společnosti NETservis s.r.o.