Česky English

Úvodní stránka Aktuality První mise SmallGEO začala sloužit

První mise SmallGEO začala sloužit

14.7.2017

První mise SmallGEO začala sloužit

Po čtyřech měsících intenzivního testování ve vesmíru prošla vlajková mise SmallGEO Hispasat 36W-1 všemi zkouškami, v nichž dostala pomyslnou „zelenou“. Což znamená, že řízení mise bylo možné předat operátorovi.

Družice Hispasat 36W-1 odstartovala z evropského kosmodromu v Kourou 27. ledna letošního roku na palubě rakety Sojuz. Start znamenal celou řadu prvenství jak pro ESA, tak pro průmyslové partnery. Šlo o první partnerství ESA se španělským operátorem, ale také první telekomunikační družici postavenou v Německu po dvaceti lety. Nebo také o první vynesení telekomunikační družice na dráhu přechodovou ke geostacionární (Geostationary Transfer Orbit) raketou Sojuz z Francouzské Guayany.

Jakmile horní stupeň rakety uvolnil družici na samostatnou dráhu, týmy na Zemi se vrhly do práce: začaly především kontrolovat stav družice a její činnost po startu, aby se ujistily, že je všechno v pořádku.

Týmy ESA, Hispasatu, OHB Systém AG a DLR soustředěné ve Středisku kosmických operací v Oberpfaffenhofenu následně provedly družici Hispasat 36W-1 skrze sérii manévrů, které je dostaly do optimální pozice pro testování.

Od tohoto okamžiku byl každý subsystém, transpondér či anténa podrobený několikaměsíčnímu testování. Zvláštní pozornost pak byla věnována jednomu prvenství: vybavení Redsat. Šlo o první let španělského procesoru a jeho flexibilní antény DRA (Direct Radiating Antenna) pracující v pásmu Ku. Vybavení prošlo důkladnými zkouškami, aby bylo prověřeno, že je plně připraveno.

Všichni partneři spojili síly, aby dovedli družici do operačního stavu. Ta přitom představovala průnik dvou partnerství veřejného a soukromého sektoru (Public-Private Partnership). Platforma SmallGEO, z níž družice ESA-Hispasat vychází, je výstupem partnerství mezi ESA a OHB System AG. Program je odpovědí ESA na požadavky rychle se měnícího telekomunikačního trhu. Jde o pomoc průmyslu s vývojem špičkových technologií a pokročilých výrobních technik, které jsou zapotřebí pro produkování efektivnějších modulárních družicových platforem. A to rychleji, než dosud.

Kulminací partnerství na projektu Hispasat 36W-1 byl přílet družice na operační pozici na geostacionární dráze nad 36 stupni západní délky. Následovalo finální předání vlastníkovi, společnosti Hispasat.

Projektový manažer SmallGEO v ESA Andrea Cotellessa k tomu poznamenává: „Nyní, když je na pozici 36 stupňů západní délky, družice nakročila ke své plánované patnáctileté operační životnosti. V ESA jsme přitom velmi hrdí na to, že jsme mohli dodat Hispasatu tuto novou družici. Jde o výsledek několikaleté tvrdé práce OHB Group a celého dodavatelského řetězce – a také našeho partnera, společnosti Hispasat.“

„Evropská konkurenceschopná nabídka pro třítunovou geostacionární družici se každopádně stala realitou a Hispasat 36W-1 je tak prvním z dlouhé řady satelitů využívajících nově vyvinutou platformu SmallGEO.“

Družice Hispasat 36W-1 doplní existující flotilu telekomunikačních družic operátora Hispasat, která poskytuje komerční širokopásmové služby nad Evropou, Kanárskými ostrovy a Severní i Jižní Amerikou.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Všechna práva vyhrazena © 2019 NETservis s.r.o.